Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Muqimiy nomidagi teatr, Yoshlar teatri va Toshkent Qo‘g‘irchoq teatriga tashrif buyurdi. Binolar uzoq vaqtdan beri rekonstruksiyaga muhtoj bo‘lib, moliyalashtirish bo‘yicha mas’ullar allaqachon tayinlangan.
Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Toshkent teatrlarini moliyalashtirish masalasini shaxsiy nazoratga oldi. Bu haqda u Toshkentdagi uchta teatr muassasasiga tashrifidan so‘ng o‘z Telegram-kanalida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Muqimiy nomidagi akademik teatr, Yoshlar teatri va Qo‘g‘irchoq teatri binolari, shuningdek “Arena” yotoqxonasi uzoq vaqtdan beri rekonstruksiyaga muhtoj. Shuningdek, Alisher Navoiy nomidagi Davlat adabiyot muzeyiga ham alohida e’tibor qaratilgan bo‘lib, u yerda hozirda noyob qo‘lyozmalar raqamlashtirilmoqda.
“Teatr hayoti Toshkentda doimo yorqin va mazmunli bo‘lib kelgan. Biz repertuarlarni yangilash, tomoshabinlarni quvontiradigan dolzarb spektakllar qo‘yish uchun barcha sharoitlarni yaratishimiz kerak”, — deb yozdi Mirziyoyeva.

Саида Мирзиёева посетила ташкентские театры и взяла их финансирование под личный контроль
Руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева посетила театр Мукими, Молодёжный и Кукольный театры Ташкента. Здания давно требуют реконструкции — ответственные за финансирование уже назначены.
Руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева взяла под личный контроль вопрос финансирования столичных театров. Об этом она сообщила в своём Telegram-канале после посещения трёх театральных учреждений Ташкента.
По её словам, здания Академического театра имени Мукими, Молодёжного и Кукольного театров, а также общежитие «Арена» давно нуждаются в реконструкции. Отдельное внимание было уделено Государственному музею литературы имени Алишера Навои, где в настоящее время ведётся оцифровка уникальных рукописей.
«Театральная жизнь Ташкента всегда была яркой и насыщенной. Нам нужно создавать все условия для того, чтобы репертуары обновлялись, ставились актуальные постановки, которые радовали бы своих зрителей», — написала Мирзиёева.