Vyacheslav Volodinning aytishicha, Rossiya faqat rus tili davlat tili maqomiga ega bo‘lgan mamlakatlarning haydovchilik guvohnomalarini tan oladi. Shu sabab, o‘zbekistonlik migrantlarga imtihon topshirishga to‘g‘ri kelishi mumkin.
Rossiya Davlat dumasi raisi Vyacheslav Volodin chet ellik fuqarolarning milliy haydovchilik guvohnomalaridan foydalanishiga doir yangi cheklovlar joriy etilishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqda uning so‘zlarini rossiyalik OAV keltirdi.
Volodinning aytishicha, Rossiya faqat rus tili davlat tili maqomiga ega bo‘lgan — asosiy, ikkinchi yoki uchinchi rasmiy til sifatida tan olingan — mamlakatlarning haydovchilik guvohnomalarini e’tirof etishni rejalashtirmoqda.
Hozirda Rossiya Qozog‘iston, Belarus, Qirg‘iziston va Tojikistonning haydovchilik guvohnomalarini tan oladi. Boshqa davlatlar, jumladan O‘zbekiston bergan guvohnomalar Rossiya hududida haqiqiy bo‘lmay qolishi mumkin.
Agar tashabbus amalga oshirilsa, o‘zbekistonliklar Rossiyada imtihon topshirib, mahalliy haydovchilik guvohnomasini olishi kerak bo‘ladi — faqat shunda transport boshqarish qonuniy hisoblanadi.
Hozircha rasmiy qaror e’lon qilinmagan, biroq Volodinning bayonoti allaqachon migrantlar va ish beruvchilar orasida keng muhokamaga sabab bo‘ldi.

В России могут перестать признавать права узбекистанцев — придётся сдавать экзамены
Вячеслав Володин заявил, что Россия будет признавать права только стран с государственным русским языком. Узбекским мигрантам возможно придётся сдавать экзамены.
Председатель Государственной думы России Вячеслав Володин заявил о возможных новых ограничениях для иностранных граждан, касающихся использования национальных водительских прав. Его слова приводят российские СМИ.
По словам Володина, в России планируют признавать водительские удостоверения только тех стран, где русский язык имеет статус государственного — основного, второго или третьего официального языка.
На сегодняшний день российская сторона признаёт водительские права Казахстана, Беларуси, Кыргызстана и Таджикистана. Удостоверения других государств, включая Узбекистан, могут стать недействительными на территории РФ.
Если инициатива будет реализована, гражданам Узбекистана придётся сдавать экзамены в России и получать местные водительские права для законного управления транспортом.
Официальных решений пока не опубликовано, но заявление Володина уже вызвало широкую реакцию среди мигрантов и работодателей.