Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlari uchrashuvida Sadir Japarov Mirziyoyev tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi, investitsiyalar va tovar ayirboshlash o‘sishi haqida ma’lumot berdi hamda «Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston» loyihasining ahamiyatini ta’kidladi.
Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining VII Maslahat uchrashuvida ishtirok etdi. Uchrashuv Toshkentda bo‘lib o‘tdi. Nutqida Japarov O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga iliq qabul uchun minnatdorlik bildirgan va Samarqanddagi YuNESKOning 43‑sessiyasining muvaffaqiyatli o‘tganini tabriklagan.
Japarov ta’kidlashicha, O‘zbekistonga tashriflar har doim Markaziy Osiyo birligi ruhida o‘tadi va mintaqada iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash muhim hisoblanadi.
Uning ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilda Markaziy Osiyo davlatlaridan Qirg‘izistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi 15% ga o‘sib, 135 mln dollarga yetgan. So‘nggi uch yil ichida Qirg‘izistonning mintaqa davlatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 28% ga oshgan, joriy yilning yanvar-avgust oylarida esa 1,7 mlrd dollarni tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan 14% ko‘p bo‘lgan.
Alohida e’tibor transport infratuzilmasini rivojlantirishga qaratildi. Japarov «Xitoy–Qirg‘iziston–O‘zbekiston» temiryo‘l loyihasining strategik ahamiyatini ta’kidlab, bu yangi logistika arteriyasi yaratib, Osiyo va Yevropa bozorlariga kirish imkonini berishini aytdi. Shuningdek, u Zangezur koridorining ushbu magistralning mantiqiy davomchasi bo‘lib, mintaqaviy transport aloqalarini kuchaytirishini qayd etdi.
Oldinroq Qozog‘iston Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev ham Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoni yirik Yevroosiyo transport-logistika markaziga aylantirish tashabbusini qo‘llab-quvvatlagan.

Президент Кыргызстана поддержал инициативы Мирзиёева и сообщил о росте инвестиций
На встрече глав государств Центральной Азии Садыр Жапаров поддержал инициативы Мирзиёева и сообщил о росте инвестиций и товарооборота, а также о важности проекта «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров принял участие в VII Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, которая прошла в Ташкенте. В своём выступлении он поблагодарил президента Узбекистана Шавката Мирзиёева за тёплый приём и поздравил с успешным проведением 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
Жапаров подчеркнул, что визиты в Узбекистан всегда проходят в атмосфере центральноазиатского единства, и отметил важность укрепления экономических связей в регионе.
По его данным, объём прямых иностранных инвестиций из стран Центральной Азии в Кыргызстан за прошлый год вырос на 15%, достигнув 135 млн долларов. За три последних года товарооборот Кыргызстана со странами региона увеличился на 28%, а с января по август текущего года составил 1,7 млрд долларов — на 14% больше, чем годом ранее.
Отдельное внимание было уделено развитию транспортной инфраструктуры. Жапаров подчеркнул стратегическую значимость проекта железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан», которая создаст новую логистическую артерию и обеспечит доступ к рынкам Азии и Европы. Он также отметил, что проект Зангезурского коридора станет логическим продолжением этой магистрали и усилит региональную транспортную связь.
Ранее президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев также поддержал инициативу президента Шавката Мирзиёева о превращении Центральной Азии в крупный евразийский транспортно-логистический хаб.