AQShda Nikolas Maduro va uning rafiqasiga nisbatan narkoterrorizm, kokain kontrabandasi hamda qurol saqlash bilan bog‘liq ishlar bo‘yicha rasmiy ayblovlar qo‘yildi.
AQSh rasmiylari Venesuela prezidenti Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresga nisbatan rasmiy ayblovlar qo‘ydi. AQSh bosh prokurori Pem Bondining ma’lum qilishicha, ayblovlar Nyu-York janubiy okrugi sudiga kiritilgan bo‘lib, ular narkoterrorizm, kokain kontrabandasi, shuningdek AQShga qarshi qo‘llash maqsadida qurol va portlovchi moslamalarni saqlash holatlarini o‘z ichiga oladi.
Bondining aytishicha, Maduro AQSh hududiga giyohvand moddalarni olib kirishga qaratilgan fitnada, shuningdek Amerika xavfsizligiga tahdid soluvchi qurolli faoliyatni tashkil etishda ayblanmoqda. U gumonlanuvchilar “Amerika hududida va Amerika sudlarida” javob berishi kerakligini ta’kidladi.
Bosh prokuror X ijtimoiy tarmog‘idagi bayonotida AQSh prezidenti Donald Tramp va amerikalik harbiylarga, uning so‘zlariga ko‘ra, “yirik va muvaffaqiyatli operatsiya” doirasida xalqaro narkosavdogarlarni qo‘lga olish bo‘yicha amalga oshirilgan harakatlar uchun minnatdorlik bildirdi.
Avvalroq, 3-yanvarga o‘tar kechasi AQSh Venesuela poytaxti Karakasdagi bir qator obyektlarga, jumladan aviatsiya va harbiy bazalarga zarbalar bergani haqida xabar qilingan edi. Donald Tramp keng ko‘lamli operatsiya o‘tkazilganini tasdiqlab, Nikolas Maduro va uning rafiqasi qo‘lga olinib, mamlakatdan olib chiqilganini ma’lum qilgan.
Eslatib o‘tamiz, 2020 yilda, Trampning ilk prezidentlik davrida ham AQSh rasmiylari Maduroni sirtdan narkoterrorizm va kokain olib kirish maqsadidagi til biriktirishda ayblagan edi. 2025 yil avgustida esa AQSh Davlat departamenti uning qo‘lga olinishi uchun belgilangan mukofotni 50 million dollargacha oshirgan.

США выдвинули официальные обвинения Николасу Мадуро и его супруге
В США официально предъявили обвинения Николасу Мадуро и его супруге по делам о наркотерроризме, контрабанде кокаина и хранении оружия.
Власти США официально предъявили обвинения президенту Венесуэлы Николас Мадуро и его супруге Силии Флорес. Как заявила генеральный прокурор США Пэм Бонди, обвинения были поданы в Южном округе Нью-Йорка и включают наркотерроризм, контрабанду кокаина, а также хранение оружия и взрывных устройств с целью применения против США.
По словам Бонди, Мадуро обвиняется в сговоре, направленном на ввоз наркотиков на территорию Соединённых Штатов, а также в организации вооружённой деятельности, угрожающей американской безопасности. Она подчеркнула, что обвиняемые должны предстать перед судом «на американской земле и в американских судах».
В своём заявлении в социальной сети X генпрокурор поблагодарила президента США Дональд Трамп и американских военных за проведение, по её словам, «крупной и успешной операции» по задержанию предполагаемых международных наркоторговцев.
Ранее сообщалось, что в ночь на 3 января США нанесли удары по ряду объектов в столице Венесуэлы — Каракас, включая авиационные и военные базы. Дональд Трамп подтвердил проведение масштабной операции и заявил, что Николас Мадуро и его супруга были захвачены и вывезены из страны.
Напомним, что ещё в 2020 году, во время первого президентского срока Трампа, американские власти заочно предъявили Мадуро обвинения в наркотерроризме и сговоре с целью ввоза кокаина. В августе 2025 года Госдепартамент США увеличил вознаграждение за его арест до 50 миллионов долларов.