Putin mehnat migrantlari uchun patentlarni bekor qilish masalasini ko‘rib chiqishni taklif qildi
Vladimir Putin Rossiya mehnat migrantlari uchun patentlarni bekor qilish masalasini ko‘rib chiqishi mumkinligini ma’lum qildi. Hozirda ishlash ruxsatnomasini mamlakatga kirgandan keyin 30 kun ichida olish talab etiladi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin mehnat migrantlari uchun patent tizimini bekor qilish imkoniyatini muhokama qilish zarurligini ta’kidladi, deya xabar bermoqda RBK.
«Migrantlar uchun patent tizimini bekor qilish — o‘ylab ko‘rish kerak. Bu tizim keng qo‘llanadi. Men hech narsani inkor etmayman», — dedi u Davlat Dumasi fraksiyalari rahbarlari bilan uchrashuvda.
Putinning so‘zlariga ko‘ra, migratsiya sohasi rossiyaliklar uchun hanuz juda sezgir mavzu bo‘lib qolmoqda va hokimiyat mavjud muammolarni e’tiborsiz qoldira olmaydi:
«Bu fuqarolar uchun juda sezgir masala, na federal, na mintaqaviy hokimiyat uni yo‘qdek ko‘rsata olmaydi. Muammolarni faqat ularga doimiy e’tibor qaratish orqali hal etish mumkin», — dedi u.
Hozirda Rossiyada vizasiz tartibda kiradigan davlatlar fuqarolari uchun patent tizimi amal qiladi. Patent ishga ruxsatnoma bo‘lib, mamlakatga kirgandan keyin 30 kun ichida rasmiylashtirilishi kerak.
Ushbu hujjatni olish uchun migrantlar yashash joyida ro‘yxatdan o‘tishi, tibbiy ko‘rikdan o‘tishi, rus tili, tarix va qonunchilik bo‘yicha bilimini tasdiqlashi, hujjatlar paketini IIVga topshirishi va davlat boji to‘lashi lozim.

Путин предложил рассмотреть отмену патентов для трудовых мигрантов
Владимир Путин заявил, что Россия может рассмотреть отмену патентов для трудовых мигрантов. Сейчас разрешение на работу необходимо получать в течение 30 дней после въезда.
Президент России Владимир Путин заявил о необходимости обсудить возможность отмены патентной системы для трудовых мигрантов. Его слова приводит РБК.
«Отмена патентной системы для мигрантов — надо подумать. Она широко применяется. Я ничего не исключаю», — сказал российский лидер во время встречи с лидерами фракций Госдумы.
По словам Путина, миграционная сфера остаётся чувствительной темой для россиян, и власти не должны игнорировать существующие проблемы:
«Это очень чувствительная сфера для граждан, и ни федеральная, ни региональная власть не может делать вид, что её не существует. Решать вопросы можно только при постоянном внимании к ним», — подчеркнул он.
Сейчас в России действует система патентов для граждан стран с безвизовым режимом. Патент является разрешением на работу и должен быть оформлен в течение 30 дней после въезда.
Для его получения мигрантам необходимо зарегистрироваться по месту пребывания, пройти медицинское обследование, подтвердить знание русского языка, истории и законодательства, предоставить пакет документов в МВД и оплатить госпошлину.