GKNB rahbari Qirg‘iziston poytaxtini Manas shahriga ko‘chirish ehtimolini bildirdi
Qirg‘iziston GKNB rahbari Kamchibek Toshiyevning aytishicha, agar Manas bunga tayyor bo‘lsa, kelajakda mamlakat poytaxti shu shahar bo‘lishi mumkin.
Kelajakda Qirg‘iziston poytaxti Manas shahri bo‘lishi mumkin. Bu haqda Davlat milliy xavfsizlik qo‘mitasi (GKNB) rahbari Kamchibek Toshiyev jamoatchilik tadbirlaridan birida ma’lum qildi.
Toshiyevning so‘zlariga ko‘ra, bunday qaror faqat shahar va uning aholisi bunga tayyor bo‘lgan taqdirda qabul qilinadi. U ta’kidlashicha, 2026 yilda Manas Bishkek va O‘shdan keyin respublika ahamiyatiga ega uchinchi shahar maqomini oladi.
Toshiyev Jalolobod shahrining Manas deb o‘zgartirilishini strategik jihatdan to‘g‘ri qadam deb atadi. “Shahar faol rivojlanmoqda va mamlakat hayotida tobora muhimroq o‘rin egallayapti”, — dedi u.
“Ba’zi siyosatchilar Manas poytaxtga aylanishi mumkinligini aytishgan. Agar bunga munosib bo‘lsak, nega yo‘q? Vaqt ko‘rsatadi. Ammo bunga erishish uchun shaharni va xalqni tayyorlash zarur — ruhiy jihatdan ham tayyor bo‘lish kerak. Poytaxt bo‘lish oson emas: bunga katta mablag‘ ajratiladi, shaharni yangilab, zamonaviy ko‘rinishga keltirish lozim”, — dedi GKNB rahbari.
Uning qo‘shimcha qilishicha, hozirda Manasda shaharni Qirg‘izistonning eng zamonaviy markazlaridan biriga aylantirishga qaratilgan yirik qurilish va infratuzilma ishlari olib borilmoqda.

Глава ГКНБ Кыргызстана допустил перенос столицы страны в город Манас
Глава ГКНБ Кыргызстана Камчыбек Ташиев заявил, что в будущем столицей страны может стать город Манас, если он будет готов к этому.
В будущем столицей Кыргызстана может стать город Манас. Об этом заявил глава Государственного комитета национальной безопасности (ГКНБ) Камчыбек Ташиев, выступая на одном из общественных мероприятий.
По словам Ташиева, подобное решение возможно при условии готовности самого города и его жителей. Он отметил, что уже в 2026 году Манас получит статус третьего города республиканского значения после Бишкека и Оша.
Ташиев подчеркнул, что переименование Джалал-Абада в Манас было стратегически верным шагом: «Город активно развивается и играет всё более важную роль для страны».
«Некоторые политики говорили, что Манас станет столицей. Если мы будем достойны этого, почему бы и нет? Время покажет. Но для этого нужно подготовить город и народ — психологически быть готовыми. Нелегко быть столицей: городу выделяются большие средства, его нужно преобразовать и сделать современным», — заявил глава ГКНБ.
Он добавил, что в Манасе уже ведутся крупные строительные и инфраструктурные работы, направленные на превращение города в один из самых современных центров Кыргызстана.