Germaniya mudofaa vaziri Boris Pistorius 9 sentabr kuni Londonda o‘tgan Ukrainaga yordam bo‘yicha Kontakt guruh yig‘ilishida Deep Strike tashabbusini e’lon qildi. U Ukrainaga uzoq masofali zarbalar berish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, Berlin Ukraina korxonalari bilan €300 mlnlik shartnomalarni imzolamoqda. Hujjatlarda «bir necha ming dona turli xil uzoq masofali dronlarni» mahalliy ishlab chiqarish va yetkazib berish ko‘zda tutilgan.
Pistorius kelishuvlar moslashuvchanligini ta’kidladi va hajmlarni oshirish imkoniyati mavjudligini qayd etdi. U ittifoqchilarni tashabbusga qo‘shilishga chaqirib, dastur maqsadi — «Rossiya harbiy mashinasini orqa hududlarda zaiflashtirish» ekanini urg‘uladi.
Shuningdek, vazir Germaniya tomonidan va’da qilingan Patriot zenit majmualarining ilk uchirgich qurilmalari Ukrainaga topshirilganini ma’lum qildi.
Avvalroq Germaniya va Ukraina mudofaa sohasida hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolagan edi. Bu ilk bor Germaniya mablag‘lari hisobidan Ukrainada uzoq masofali qurollar ishlab chiqarishni moliyalashtirishni o‘z ichiga oladi. Kansler Fridrix Mers buni «harbiy-sanoat hamkorligining yangi shakli» deb atadi va bu dronlarning qo‘llanish masofasiga hech qanday cheklovlar qo‘yilmasligini tasdiqladi.

Германия вложит €300 млн в производство украинских дальнобойных дронов
Германия запустила инициативу Deep Strike и выделяет €300 млн на производство украинских дальнобойных дронов. Киев также получил первые установки Patriot.
Министр обороны Германии Борис Писториус объявил о запуске инициативы Deep Strike, направленной на расширение возможностей Украины по нанесению дальних ударов. Заявление прозвучало 9 сентября на заседании Контактной группы по вопросам обороны Украины в Лондоне.
По словам министра, Берлин заключает контракты с украинскими предприятиями на сумму €300 млн. Документы предусматривают поставку «нескольких тысяч дальнобойных беспилотников различных типов» местного производства.
Писториус отметил, что соглашения остаются гибкими и могут предусматривать увеличение объёмов. Он также призвал союзников присоединиться к инициативе, подчеркнув, что цель программы — «ослабить военную машину России в тылу».
Кроме того, министр сообщил о передаче Украине первых пусковых установок зенитных комплексов Patriot, ранее обещанных Берлином.
Ранее Германия и Украина подписали соглашение о сотрудничестве в оборонной сфере, впервые предусматривающее финансирование производства дальнобойного вооружения в Украине за счёт немецких средств. Канцлер Фридрих Мерц назвал это «новой формой военно-промышленного сотрудничества» и подтвердил, что ограничений по дальности применения этих дронов не будет.