O‘zbekistonda birinchi marta backend-dasturlash, fashion dizayn va rangtasvir bo‘yicha inklyuziv kurslar boshlandi. O‘qish bepul bo‘lib, talabalar ehtiyojlariga moslashtirilgan.
O‘zbekistonda ilk bor Prezident huzuridagi Milliy ijtimoiy himoya agentligi qoshidagi Xalqaro inklyuziv markaz tomonidan tashkil etilgan uzoq muddatli inklyuziv kasb-hunar o‘qitish dasturlari boshlandi.
Dasturlar ta’limning universal dizayni tamoyillariga asoslangan bo‘lib, ular barcha talabalar uchun teng sharoit yaratishni maqsad qiladi — ularning jismoniy, sezgi yoki kognitiv xususiyatlaridan qat’i nazar.
O‘qish to‘liq bepul. Mashg‘ulotlar inklyuziv ta’lim bo‘yicha maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan o‘qituvchilar tomonidan olib boriladi. Har bir ishtirokchiga psixologlar hamroh bo‘lib, o‘quv jarayonini shaxsiy ehtiyojlarga moslashtirishda yordam beradi.
Birinchi bosqichda uch yo‘nalish ishga tushirildi:
• Backend-dasturlash (Python & Django)
• Fashion dizayn (kiyim dizayni)
• Stanokli rangtasvir
Har bir kurs to‘qqiz oylik intensiv o‘quv dasturidan iborat bo‘lib, nazariya va amaliyotni uyg‘unlashtiradi. Bu talabalar uchun kasbni egallab, mehnat bozoriga chiqish imkonini yaratadi.
«Inklyuziv ta’lim dasturlarini yaratish — bu mustaqillik, iqtisodiy erkinlik va barcha fuqarolar uchun teng imkoniyatlarni ta’minlaydigan qo‘llab-quvvatlash tizimining muhim qismi», — deya ta’kidlashdi Xalqaro inklyuziv markazda.
Ushbu tashabbus professional ta’limda inklyuziv muhitni rivojlantirish va imkoniyati cheklangan shaxslarning bandlik imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.

В Узбекистане впервые запущены инклюзивные программы профессионального обучения
В Узбекистане стартовали первые инклюзивные курсы по backend-разработке, fashion-дизайну и живописи. Обучение бесплатное и адаптировано под особенности студентов.
В Узбекистане впервые стартовали долгосрочные инклюзивные программы профессионального обучения, организованные Международным инклюзивным хабом при Национальном агентстве социальной защиты при президенте.
Программы созданы с учётом принципов универсального дизайна обучения — подхода, который обеспечивает равные условия для всех студентов, независимо от их физических, сенсорных или когнитивных особенностей.
Обучение полностью бесплатное. Занятия проводят преподаватели, прошедшие специальную подготовку в области инклюзивного образования. Каждого участника сопровождают психологи, помогающие адаптировать учебный процесс под индивидуальные потребности.
На первом этапе запущены три направления:
• Backend-разработка (Python & Django)
• Fashion-дизайн (дизайнер одежды)
• Станковая живопись
Каждый курс рассчитан на девять месяцев интенсивного обучения, сочетая теорию и практику, чтобы помочь студентам освоить профессию и выйти на рынок труда.
«Создание инклюзивных образовательных программ — важнейший элемент системы поддержки, обеспечивающий самостоятельность, экономическую независимость и равные возможности для всех граждан», — подчеркнули в Международном инклюзивном хабе.
Инициатива направлена на развитие инклюзивной среды в профессиональном образовании и расширение возможностей трудоустройства людей с ограниченными возможностями.