Surxondaryo viloyati Denov tumanida tug‘ilgan siam egizaklari — Fotima va Zuhra Xoliyevalar oilasiga qaytib, tengqurlari qatori to‘laqonli hayot kechirmoqda. 2012-yilda tug‘ilgan qizlar bir necha yil Andijondagi “Muruvvat” ixtisoslashtirilgan muassasasida bo‘lganidan so‘ng, 2025-yil boshida uyiga qaytdi.
Hozir opa-singillar “Kuzichokli” mahallasida yashab, 23-maktabda tahsil olmoqda. Ular uchun inklyuziv sinf tashkil etilgan. Jismoniy o‘ziga xosliklariga qaramay, Fotima va Zuhra o‘quv dasturini muvaffaqiyatli o‘zlashtirmoqda, ijodiy tanlovlarda qatnashib, “Sen iste’dodlisan” tanlovida sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritmoqda, hatto voleybol bo‘yicha ham musobaqalarda ishtirok etmoqda.
O‘qituvchilar ta’kidlashicha, Fotima faol va chaqqon, Zuhra esa mulohazali va boy tasavvurga ega. Har ikki qiz o‘z iqtidorini rivojlantirishda davom etmoqda va erishilgan natijalar bilan cheklanib qolmayapti.
Xoliyevalar opa-singillari hikoyasi shuni ko‘rsatadiki, to‘g‘ri sharoit yaratilsa, alohida ehtiyojli bolalar ham boshqalar qatori ta’lim olib, rivojlanib, muvaffaqiyatlarga erisha oladi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda siam egizaklarini ajratish bo‘yicha ilk muvaffaqiyatli operatsiya 2023-yil yanvar oyida o‘tkazilgan.

Сиамские близнецы из Сурхандарьи учатся в обычной школе и побеждают в конкурсах
Фатима и Зухра Холиевы вернулись из «Дома милосердия» в семью и учатся в обычной школе. Девочки участвуют в конкурсах и занимают призовые места.
Фатима и Зухра Холиевы — сиамские близнецы из Денауского района Сурхандарьинской области — вернулись в семью и продолжают полноценную жизнь наравне со сверстниками. После нескольких лет в специализированном учреждении «Мурувват» в Андижане в начале 2025 года девочки, рождённые в 2012 году, переехали домой.
Сейчас сёстры живут в махалле «Кузичокли» и посещают школу № 23, где для них организован инклюзивный класс. Несмотря на физические особенности, Фатима и Зухра успешно осваивают учебную программу, участвуют в творческих конкурсах, занимают призовые места в конкурсе «Ты талантлив» и даже соревнуются в волейболе.
Педагоги отмечают: Фатима — активная и сообразительная, Зухра — вдумчивая и с богатым воображением. Обе девочки продолжают раскрывать свои таланты и не останавливаются на достигнутом.
История сестёр Холиевых — наглядный пример того, что при создании правильных условий дети с особыми потребностями способны учиться, развиваться и добиваться успехов наравне со всеми.
Напомним, первая успешная операция по разделению сиамских близнецов в Узбекистане была проведена в январе 2023 года.