Avvalgi «Toshturma» yer maydoni aleya o‘rniga tadbirkorga berildi — loyiha Bosh rejaga bog‘liq holda to‘xtab qoldi
Toshkentdagi avvalgi «Toshturma» yer maydoni tadbirkorga berildi, garchi bu hududga aleya qurilishi rejalashtirilgan edi. Loyiha konservatsiya zonasiga kirgani sabab amalga oshmayapti.
Yunusobod tumanida avvalgi tergov izolyatori №1 joylashgan, maydoni taxminan 3 gektar bo‘lgan yer, 2018-yilgi Vazirlar Mahkamasining qaroriga ko‘ra jamoat aleyasi bo‘lishi rejalashtirilgan bo‘lsa-da, xususiy tadbirkorga berilgan. Yer 2020-yilda o‘shandagi Toshkent hokimi Jahongir Artykho‘jayev qarori bilan tadbirkorga topshirilgan.
«Toshturma» nomi bilan mashhur bo‘lgan izolyator 2017-yilda Zangiyatu tumaniga ko‘chirilgan. Hukumat poytaxt hokimiyatiga eski binolarni buzish va hududni obodonlashtirishni topshirgan. Ammo buyruq yetti yil davomida bajarilmay, yer maydoni hozirgacha tashlandiq holda qolmoqda.
2025-yil oktabr oyida masala Senatda ko‘tarildi. Hokimiyatning birinchi o‘rinbosari Baxtiyor Rahmanov imzosi bilan berilgan javobda yer maydoni «Ogneupor» MChJga kompensatsiya sifatida berilgani tasdiqlandi — ilgari kompaniyadan «Yunusobod Business City» tijorat markazi qurilishi uchun yer olib qo‘yilgan edi.
Tadbirkorga yerda doimiy foydalanish huquqi berilgan, ammo loyiha amalga oshmayapti: 2024-yilda tasdiqlangan Toshkent shahrining Bosh rejasi bo‘yicha avvalgi «Toshturma» hududi konservatsiya zonasiga kiradi va bu yerda yangi qurilish taqiqlangan.
«Ogneupor» kompaniyasi dastlab sanoat obyektini, keyin mehmonxonani qurishni rejalashtirgan, ammo har ikkala loyiha ham amalga oshmagan. Tadbirkor «bir deraza» orqali yerni xususiylashtirishga urinib ko‘rgan, lekin Bosh reja cheklovlari sabab arizalari rad etilgan.
Ishchi guruh ma’lumotiga ko‘ra, agar yer konservatsiya zonasidan chiqarilsa, egasi investorni jalb qilib, mehmonxona va xizmat obektlari bilan turar-joy majmuasi qurishni rejalashtirmoqda.

Земля бывшей «Таштюрьмы» вместо аллеи передана предпринимателю — проект стоит из-за Генплана
Участок бывшей «Таштюрьмы» в Ташкенте передан предпринимателю, хотя на его месте должна была появиться аллея. Реализация проекта невозможна из-за статуса консервационной зоны.
Участок площадью около 3 гектаров на месте бывшего следственного изолятора №1 в Юнусабадском районе, где согласно постановлению Кабмина от 2018 года должна была появиться общественная аллея, был передан частному предпринимателю. Передача состоялась в 2020 году по решению тогдашнего хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева.
СИЗО, известное как «Таштюрьма», перенесли в Зангиаaту в 2017 году. Правительство предписало столичному хокимияту снести старые здания и благоустроить территорию. Однако распоряжение не выполняется уже семь лет, и участок остаётся заброшенным.
В октябре 2025 года вопрос был поднят в Сенате. В ответе хокимията за подписью первого замхокима Бахтиёра Рахманова подтвердилось, что земля передана ООО «Огнеупор» в качестве компенсации — ранее у компании изъяли участок под строительство делового центра «Yunusobod Business City».
Предприниматель получил право постоянного пользования землёй, однако реализовать проект не может: согласно Генеральному плану Ташкента, утверждённому в 2024 году, территория бывшей «Таштюрьмы» относится к консервационной зоне, где любое новое строительство запрещено.
Компания «Огнеупор» первоначально планировала промышленный объект, затем — гостиницу, но оба проекта оказались невозможны. Предприниматель пытался приватизировать участок через «единое окно», но заявления отклонялись из-за ограничений Генплана.
По данным рабочей группы, владелец готов привлечь инвестора и построить жилой комплекс с гостиницей и сервисами, если участок будет выведен из консервационной зоны.