O‘zbekiston Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasi fuqarolarga hajni tashkil etish qoidalarini yana bir bor eslatib, ziyoratni rasmiy tartibdan tashqari amalga oshirishga urinishlar uchun javobgarlik borligi haqida ogohlantirdi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, haj safarini tashkil etish faqat O‘zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan, Saudiya Arabistonining Haj va umra vazirligi bilan har yili tuziladigan shartnoma asosida amalga oshiriladi. Bunday xizmatlarni taklif qilayotgan boshqa har qanday tuzilmalar noqonuniy hisoblanadi.
Noqonuniy ziyorat oqibatlari
Saudiya Arabistoniga noqonuniy yo‘l bilan kirgan ziyoratchilarga 20 ming saudiy riyaligacha (taxminan 5 300 dollar) jarima, olti oygacha ozodlikdan mahrum etish, deportatsiya hamda 10 yil muddatga mamlakatga kirish taqiqi qo‘llanadi.
Tashkilotchilar uchun javobgarlik
Noqonuniy hajni tashkil etishga ko‘maklashgan jismoniy va yuridik shaxslarga 100 ming saudiy riyaligacha — 26 600 dollardan ortiq miqdorda jarima belgilanishi mumkin.
Qo‘mita fuqarolarni faqat rasmiy tashkilotlarga murojaat qilishga va firibgarlik sxemalariga aldanib qolmaslik uchun hushyor bo‘lishga chaqirdi.

За нелегальный хадж — штраф $5 300 и запрет на въезд в Саудовскую Аравию на 10 лет
Комитет по делам религий предупредил об ответственности за нелегальный хадж: штраф $5 300, тюрьма и запрет на въезд в Саудовскую Аравию на 10 лет.
Комитет по делам религий Узбекистана напомнил гражданам о правилах организации хаджа и предупредил об ответственности за попытки совершить паломничество в обход официальных каналов.
Согласно установленному порядку, организацией хаджа занимается исключительно Управление мусульман Узбекистана на основании ежегодного договора с Министерством хаджа и умры Саудовской Аравии. Любые другие структуры, предлагающие подобные услуги, действуют незаконно.
Последствия для паломников
Тем, кто прибудет в Саудовскую Аравию нелегально, грозит штраф в размере 20 000 саудовских риалов (около $5 300), лишение свободы сроком до шести месяцев, депортация и запрет на въезд в Королевство на 10 лет.
Последствия для организаторов
Физическим и юридическим лицам, способствующим незаконному хаджу, может быть выписан штраф до 100 000 саудовских риалов — свыше $26 600.
Комитет призвал граждан обращаться только в официальные институты и проявлять бдительность, чтобы не стать жертвами мошеннических схем.