O‘zbekistonda GESlarda elektr energiyasi ishlab chiqarish qariyb 21% ga kamaydi
O‘zbekistonda 2025 yilda gidroelektrostansiyalarda elektr energiyasi ishlab chiqarish 20,7% ga kamaydi. Bu haqda «O‘zbekgidroenergo» kompaniyasi ma’lum qildi.
Kompaniya xabariga ko‘ra, yil davomida suv resurslari hajmi 33% ga qisqargan. Shunga qaramay, «samarali boshqaruv va mas’uliyatli yondashuv» hisobiga noqulay gidrologik sharoitlarga qaramasdan elektr energiyasi umumiy ishlab chiqarish hajmini 15% ga oshirishga erishilgan.
2025 yil yakunlariga ko‘ra, kompaniya «O‘zenergosotish»ga qariyb 6,5 mlrd kVt·soat elektr energiyasi yetkazib bergan. Taqqoslash uchun, 2024 yilda ishlab chiqarish hajmi 8,2 mlrd kVt·soatni tashkil etgan edi.
Avvalroq energetika vaziri Jurabek Mirzamakhmudov Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi chiqishida yil davomida suv oqimi 35% ga kamayganini aytgandi. Uning ta’kidlashicha, yangi kichik va mikro GESlarning ishga tushirilishi ham vaziyatga sezilarli ta’sir ko‘rsata olmadi — ularning jami ishlab chiqarishi atigi 140 mln kVt·soatni tashkil etgan bo‘lib, bu mamlakat energetika tizimi uchun katta hajm hisoblanmaydi.
Shu bilan birga, aksiyadorlik jamiyati gidroenergetika sohasiga 1,242 mlrd dollar investitsiya jalb qilgan, ularning 43% xorijiy sarmoyalarga to‘g‘ri keladi. Amalga oshirilgan loyihalar doirasida 85 ta obyekt ishga tushirilgan. Ular orasida 55 ta bosimli va 16 ta bosimsiz GES, bitta shamol elektr stansiyasi hamda 13 ta modernizatsiya qilingan obyekt mavjud. Natijada 841 MVt yangi quvvatlar yaratilgan.
Kompaniya matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston gidroenergetika salohiyati 2,5 GVt etib baholanmoqda. Bu ko‘rsatkich 2017 yilga nisbatan 52% ga yuqori. «O‘zbekgidroenergo»ning barqaror rivojlanish strategiyasi nafaqat yangi obyektlar qurish, balki mavjud stansiyalarni modernizatsiya qilishga ham qaratilgan.

Выработка электроэнергии на ГЭС в Узбекистане сократилась почти на 21%
В 2025 году производство электроэнергии на ГЭС Узбекистана сократилось почти на 21% из-за снижения водных ресурсов.
В Узбекистан производство электроэнергии на гидроэлектростанциях в 2025 году снизилось на 20,7%. Это подтвердили в Узбекгидроэнерго.
В компании сообщили, что объём водных ресурсов за год сократился на 33%. При этом в «Узбекгидроэнерго» заявили, что благодаря «эффективному управлению и ответственному подходу» удалось увеличить общий объём производства электроэнергии на 15%, несмотря на неблагоприятные гидрологические условия.
По итогам 2025 года компания поставила Узэнергосотиш около 6,5 млрд кВт⋅ч электроэнергии. Для сравнения, в 2024 году объём выработки составлял 8,2 млрд кВт⋅ч.
Ранее министр энергетики Журабек Мирзамахмудов, выступая в Законодательной палате Олий Мажлис, заявлял, что приток воды за год сократился на 35%. Он также отмечал, что даже ввод новых малых и микро-ГЭС не смог существенно повлиять на ситуацию: их суммарная выработка составила лишь около 140 млн кВт⋅ч, что является незначительным объёмом для энергосистемы страны.
В то же время акционерное общество привлекло в гидроэнергетику $1,242 млрд инвестиций, из которых 43% пришлись на иностранные вложения. В рамках реализованных проектов было введено в эксплуатацию 85 объектов, включая 55 прессовых и 16 безнапорных гидроэлектростанций, одну ветровую электростанцию и 13 модернизированных объектов. Это позволило создать 841 МВт новых мощностей.
В пресс-службе компании подчеркнули, что текущий потенциал гидроэнергетики Узбекистана оценивается в 2,5 ГВт — на 52% больше, чем в 2017 году. Стратегия устойчивого развития, как заявляют в «Узбекгидроэнерго», ориентирована не только на строительство новых объектов, но и на модернизацию существующих станций.
Вместе с тем эксперты обращают внимание, что на фоне нарастающего водного дефицита расширение гидроэнергетических мощностей без решения проблемы водных ресурсов может утрачивать практический смысл.