Samarqandga kirish YUNESKO forumi munosabati bilan ikki haftaga yopiladi
30 oktabrdan 14 noyabrgacha YUNESKOning 43-sessiyasi o‘tkazilishi munosabati bilan Samarqandga kirish cheklanadi. Haydovchilar uchun aylanma yo‘llar tashkil etilgan.
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi Samarqandda harakat vaqtincha cheklanishini ma’lum qildi. Shahar kirish yo‘llari 30 oktabrdan 14 noyabrgacha YUNESKOning 43-Bosh konferensiyasi o‘tkazilishi munosabati bilan yopiladi.
Tranzit yo‘nalishida harakatlanayotgan transport vositalari uchun aylanma yo‘llar tashkil etiladi. Haydovchilarga QR-kodli flayerlar tarqatilib, ularda muqobil yo‘llar ko‘rsatilgan onlayn xaritalarga havolalar joylashtiriladi.
Ichki ishlar vazirligi aholiga va mehmonlarga ushbu sanalarda Samarqandga safarlarni imkon qadar keyinga surishni tavsiya qildi, bu yo‘l harakati tirbandliklarining oldini olishga yordam beradi.
YUNESKOning 43-Bosh konferensiyasi 1985 yildan beri ilk bor Parijdan tashqarida — tashkilot shtab-kvartirasidan boshqa joyda o‘tkaziladi. Tadbir Silk Road Samarkand turistik majmuasida bo‘lib o‘tadi.
Bosh konferensiya har ikki yilda bir marta o‘tkazilib, YUNESKOning strategiyasi, byudjeti va asosiy yo‘nalishlarini belgilaydi. Shuningdek, yig‘ilishlarda ijroiya kengash a’zolari saylanadi va tashkilot bosh direktori tasdiqlanadi.

Въезд в Самарканд будет закрыт на две недели из-за форума ЮНЕСКО
С 30 октября по 14 ноября въезд в Самарканд будет ограничен из-за проведения 43-й сессии ЮНЕСКО. Для водителей подготовлены объездные маршруты.
Министерство внутренних дел Узбекистана сообщило о временном ограничении движения в Самарканд. Въездные дороги в город будут закрыты с 30 октября по 14 ноября в связи с проведением 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
Для транспорта, следующего транзитом, организованы объездные маршруты. Водителям будут раздавать флаеры с QR-кодами, ведущими на онлайн-карты с указанием альтернативных путей.
В МВД призвали жителей и гостей страны по возможности отложить поездки в Самарканд на эти даты, чтобы избежать затруднений в движении.
43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО впервые с 1985 года пройдёт за пределами Парижа — штаб-квартиры организации. Мероприятие состоится в туристическом комплексе Silk Road Samarkand.
Генеральная конференция, проводимая каждые два года, определяет стратегию, бюджет и основные направления деятельности ЮНЕСКО. В ходе заседаний также избираются члены исполнительного совета и утверждается генеральный директор организации.