O‘zbekistonda korrupsiya ishlariga aloqador amaldorlar qo‘lga olindi
O‘zbekistonning turli hududlarida pora olishda gumonlanayotgan sudya va bir nechta mansabdor shaxslar qo‘lga olindi. Holatlar yuzasidan jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi.
O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati mamlakatning turli hududlarida korrupsiya jinoyatlarida gumonlanayotgan bir qator mansabdor shaxslar qo‘lga olinganini ma’lum qildi.
Namangan viloyatida hakamlik sudi sudyasi «Mustaqillik» mahallasidagi nizo bo‘lgan noturar bino yuzasidan foydasiga qaror chiqarish evaziga 3 200 dollar olayotgan paytda qo‘lga olingan.
Farg‘ona viloyatida veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish boshqarmasi xodimi fermer xo‘jaligi rahbaridan xo‘jalikka naslli xo‘jalik maqomini rasmiylashtirib berish uchun 500 dollar talab qilgan. Keyinchalik o‘tkazilgan tezkor tadbir chog‘ida uning o‘rinbosari ham yana 300 dollar olayotgan vaqtida ushlangan.
Samarqand viloyatida buxgalteriya kompaniyasi direktori va «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazi xodimi fuqaroga mehnat stajini soxtalashtirish va pensiya tayinlab berish evaziga 2 000 dollar so‘ragan. Ulardan biri 1 900 dollar olayotgan paytda qo‘lga olingan.
Toshkentda esa shahar obodonlashtirish boshqarmasining ikki bo‘lim boshlig‘i qurilish firmasi vakilidan Bo‘zsu kanaliga noqonuniy chiqindilar tashlanganini yashirish va «homiylik» qilish evaziga 30 million so‘m olgan.

В Узбекистане задержаны чиновники по делам о коррупции
В разных регионах Узбекистана задержаны судья и чиновники, подозреваемые в получении взяток. Возбуждены уголовные дела.
Служба государственной безопасности Узбекистана сообщила о задержании ряда должностных лиц в разных регионах страны по подозрению в коррупционных преступлениях.
В Наманганской области судья третейского суда был задержан при получении 3200 долларов США за обещание вынести решение по спорному нежилому зданию в махалле «Мустакиллик».
В Ферганской области сотрудник управления по развитию ветеринарии и животноводства потребовал 500 долларов от руководителя фермерского хозяйства за оформление статуса племенного хозяйства. Позже в рамках операции был задержан и его заместитель при получении ещё 300 долларов.
В Самаркандской области директор бухгалтерской компании вместе с сотрудником центра социальных услуг «Инсон» требовали 2000 долларов за фиктивное увеличение трудового стажа и оформление пенсии. Один из подозреваемых был задержан при получении 1900 долларов.
В Ташкенте два начальника отделов городского управления благоустройства получили 30 млн сумов от строительной фирмы за сокрытие факта незаконного сброса мусора в канал Бозсу и обещание «покровительства».