O‘zbekistonda korruptsiya haqida xabar beruvchilar uchun himoya joriy etiladi
O‘zbekistonda korrupsiya haqida xabar beruvchi shaxslarga himoya orderlari berila boshlaydi. Yangi choralar prezident farmonida belgilangan.
O‘zbekistonda korruptsiya huquqbuzarliklari haqida xabar beruvchi fuqarolar uchun himoya tartibi joriy etilmoqda. Tegishli normalar «O‘zbekiston Respublikasida korrupsiyani oldini olish tizimi va unga qarshi kurashni takomillashtirish» prezident farmonida belgilangan.
Hujjatga ko‘ra, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi korrupsiya faktlarini bildirgan shaxslarga himoya orderlari berib, ularni ish faoliyati davomida bosim va ta’qibdan himoya qiladi.
Korruptsiyaga qarshi kurashga hissa qo‘shgan fuqarolarni rag‘batlantirish maqsadida «Korrupsiyaga qarshi kurashga hissa qo‘shganlik uchun» yodgorlik nishoni joriy etiladi.
2026 yil iyun oyigacha agentlik va tegishli idoralar birgalikda rag‘batlantirish tizimini raqamlashtirishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqadi. Jumladan, E-Anticor.uz platformasini Janubiy Koreya Clean Portal tajribasiga asoslanib modernizatsiya qilish, agentlikka koordinatsiya organi maqomini berish va rag‘batlantirish tizimini Fuqarolik nazorati rivojlantirish jamg‘armasi orqali tashkil etish rejalashtirilgan.
2026 yil 1 iyuldan «Raqamli komplayens» axborot-dasturiy kompleksining test rejimida ishga tushirilishi ko‘zda tutilgan. Bu modul antikorrupsiya klasteri ishtirokchilari o‘rtasida ma’lumotlar almashuvini tezkor tashkil etadi va ichki antikorrupsiya bo‘limlarining ishini to‘liq raqamlashtiradi («E-Komplayens» moduli orqali).
Shuningdek, agentlikka davlat organlari va tashkilotlarga korruptsiyaga yo‘l qo‘ymaslik va bartaraf etish bo‘yicha majburiy ko‘rib chiqiladigan tavsiyalar va takliflarni yuborish huquqi beriladi.
Oldinroq mamlakatda korrupsiyani oldini olish klasteri ishlash tartibi tasdiqlangan bo‘lib, u davlat organlari, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar, fuqarolik jamiyati institutlari va ilmiy tashkilotlar o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan.

В Узбекистане введут защиту для сообщающих о коррупции
В Узбекистане сообщающим о коррупции начнут выдавать защитные ордера. Новые меры предусмотрены президентским указом.
В Узбекистан вводится практика предоставления защитных ордеров гражданам, сообщающим о коррупционных правонарушениях. Соответствующие нормы закреплены в президентском указе «О системе предотвращения коррупции и совершенствовании борьбы с ней в Республике Узбекистан».
Согласно документу, Агентство по борьбе с коррупцией будет выдавать защитные ордера лицам, сообщившим о фактах коррупции, с целью оградить их от давления и преследований в процессе трудовой деятельности.
Для поощрения граждан, внесших вклад в противодействие коррупции, учреждается нагрудный знак «За вклад в борьбу с коррупцией».
До июня 2026 года агентство совместно с профильными ведомствами разработает проект нормативно-правового акта, предусматривающий цифровизацию системы поощрений. В частности, планируется модернизация платформы E-Anticor.uz с учётом опыта южнокорейского Clean Portal, закрепление за агентством статуса координирующего органа, а также организация системы поощрений через Фонд развития общественного контроля.
С 1 июля 2026 года в тестовом режиме предполагается запуск информационно-программного комплекса «Цифровой комплаенс». Он обеспечит оперативный обмен данными между участниками антикоррупционного кластера и полную цифровизацию работы внутренних антикоррупционных подразделений через модуль «E-Komplayens».
Кроме того, агентству будет предоставлено право направлять обязательные к рассмотрению рекомендации и предложения в государственные органы и организации для предотвращения и устранения коррупционных нарушений.
Ранее в стране был утверждён порядок работы кластера по предупреждению коррупции, направленный на системное взаимодействие государственных органов, правоохранительных структур, институтов гражданского общества и научных организаций.