O‘zbekistonda xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmagani sababli 464 ta avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasi vaqtincha yopildi
Mamlakat bo‘ylab 464 ta yoqilg‘i quyish shoxobchasi vaqtincha yopildi. Tekshiruvlar davomida yong‘in va avariya xavfini keltirib chiqaruvchi qariyb 47 mingta qoidabuzarlik aniqlangan.
O‘zbekistonda xavfsizlik qoidalarining jiddiy buzilishi sababli 464 ta avtomobillarga yoqilg‘i quyish stansiyasi faoliyati vaqtincha to‘xtatildi. Bu haqda Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasi xabar berdi.
Mutasaddi idoralar bilan hamkorlikda mamlakat bo‘ylab 6 mingdan ortiq AYoQSh tekshirildi. Tekshiruvlar davomida yonilg‘i saqlash, uskunalarning texnik holati va mehnat muhofazasi talablariga rioya qilmaslik bilan bog‘liq 46,7 mingta qoidabuzarlik aniqlangan.
Asosiy kamchiliklar Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, “O‘zenergoinspeksiya”, Texnik tartibga solish agentligi hamda Qurilish vazirligi va Kadastr agentligi mutaxassislari tomonidan qayd etilgan.
Aniqlangan muammolarning 7 mingdan ortig‘i bartaraf etilgan. Biroq eng xavfli qoidabuzarliklar aniqlangan stansiyalar qayta tekshiruv o‘tkazilmaguncha yopiq qoladi.
AYoQSh egalari va xodimlariga yonilg‘ini saqlash qoidalariga qat’iy rioya qilish, uskunalarni muntazam tekshirib turish hamda mehnat xavfsizligi talablariga amal qilish topshirildi.
Keng ko‘lamli tekshiruvlar seriyasi bir qator yong‘inlardan so‘ng boshlangan. Jumladan, 5-avgust kuni Qashqadaryo viloyatining Ko‘kdala tumani, Oltin dala mahallasidagi gaz quyish shoxobchasida yong‘in sodir bo‘lgan. Bir oy avval xuddi shu tumandagi boshqa AYoQShda yuz bergan portlash oqibatida to‘rt kishi halok bo‘lgan.
O‘tgan yil dekabr oyida Farg‘ona viloyatida ham shunga o‘xshash hodisa sodir bo‘lib, natijada to‘rt kishi, jumladan ikki bola hayotdan ko‘z yumgan edi.

В Узбекистане временно закрыли 464 автозаправки из-за нарушений безопасности
По всей стране временно закрыли 464 автозаправки. Проверка выявила почти 47 тысяч нарушений, создающих угрозу пожаров и аварий.
В Узбекистане временно приостановлена работа 464 автозаправочных станций из-за серьёзных нарушений правил безопасности. Об этом сообщили в Инспекции по использованию электроэнергии, нефтепродуктов и газа.
Совместно с другими ведомствами специалисты проверили более 6 тысяч автозаправок по всей стране. В ходе проверок выявлено 46,7 тысячи нарушений, связанных с хранением топлива, техническим состоянием оборудования и несоблюдением норм охраны труда.
Основные нарушения зафиксировали представители Комитета по промышленной, радиационной и ядерной безопасности, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Узэнергоинспекции, Узбекского агентства по техническому регулированию, а также Министерства строительства и агентства по кадастру.
Из всех выявленных проблем более 7 тысяч уже устранены. Однако станции, где выявлены наиболее опасные нарушения, остаются временно закрытыми до проведения повторной проверки.
Владельцам и персоналу АЗС предписано соблюдать правила хранения топлива, регулярно проверять оборудование и строго следовать нормам охраны труда.
Решение о масштабной проверке принято после серии пожаров на заправках. Так, 5 августа в махалле Олтин дала Кукдалинского района Кашкадарьинской области произошёл пожар на газозаправочной станции. Месяцем ранее в этом же районе в результате возгорания на другой заправке погибли четыре человека.
В декабре прошлого года аналогичный инцидент в Ферганской области также унёс жизни четырёх человек, включая двоих детей.