O‘zbekistonda aholi va qishloq xo‘jaligi ro‘yxatga olish sanalari tasdiqlandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olishni o‘tkazishni tasdiqladi. U 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralgacha bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish bo‘yicha farmon imzoladi, deya xabar berdi Adliya vazirligi.
Hujjatga ko‘ra, ro‘yxatga olish 2026-yil 15-yanvardan 28-fevralgacha o‘tkaziladi. Uni tashkil etish uchun respublika komissiyasi tuziladi.
Qayd etilishicha, 2025-yil 15-dekabrdan 2026-yil 1-martgacha ma’lumotlarni yig‘ish “mahalla yettiligi” tizimi xodimlari ishtirokida olib boriladi. Ro‘yxatga olish planshet qurilmalari yordamida amalga oshiriladi.
Davlat organlariga 2026-yil 15–31-yanvar kunlari barcha xodimlarni census.stat.uz portali orqali ro‘yxatga olishni ta’minlash majburiyati yuklatilgan. Shuningdek, jarayonni nazorat qilish uchun hududlarda shtablar tashkil etiladi.

В Узбекистане утвердили даты переписи населения и сельского хозяйства
Президент Шавкат Мирзиёев утвердил проведение переписи населения и сельского хозяйства в Узбекистане. Она состоится с 15 января по 28 февраля 2026 года.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ о проведении переписи населения и сельского хозяйства, сообщает Министерство юстиции.
Согласно документу, перепись пройдёт с 15 января по 28 февраля 2026 года. Для её организации будет создана республиканская комиссия.
Отмечается, что с 15 декабря 2025 года по 1 марта 2026 года сбор данных будет вестись при участии сотрудников системы «махаллинской семёрки». Перепись будет проводиться с использованием планшетных устройств.
Государственные органы обязаны обеспечить прохождение переписи всеми сотрудниками в период с 15 по 31 января 2026 года через портал census.stat.uz. Также в регионах будут организованы штабы для контроля за проведением процесса.