O‘zbekistonda talaba to‘rtinchi qavat balkonidan osilib qolgan bolani qutqarib qoldi.
Talaba bolani balkon panjarasidan osilib qolgan holatda ko‘rib, uni qutqarib qoldi. Toshkent kimyo-texnologiya instituti talabasi bu jasorati uchun O‘zbekiston oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri tomonidan mukofotlandi.
O‘zbekiston oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratboy Sharipov Toshkent kimyo-texnologiya instituti talabasi Muxriddin Ilashovni mukofotladi. U balandlikdan qulab tushish arafasida bo‘lgan bolani qutqarib qolgan edi.
Hodisa 16-oktabr kuni Toshkentning Yangihayot tumanida sodir bo‘lgan. Yigit to‘rtinchi qavat balkonidan osilib qolgan bolani ko‘rib, darhol harakatga kirishgan va uning hayotini saqlab qolishga muvaffaq bo‘lgan.
Mukofot topshirish marosimida vazir talaba Muxriddin Ilashovga minnatdorchilik xati va esdalik sovg‘asini topshirdi. U Ilashovning jasoratli harakatini butun o‘zbek yoshlariga ibrat bo‘ladigan mardlik va insonparvarlik namunasi sifatida ta’kidladi.
Vazir, shuningdek, yosh avlodda gumanizm, vatanparvarlik va og‘ir vaziyatda yordam qo‘lini cho‘zishga tayyorlik kabi fazilatlarni tarbiyalash muhimligini qayd etdi.
Avvalroq Yunusobod tumanida Milliy gvardiya xodimi Burjar kanalida cho‘kayotgan qizni qutqarib qolgan edi. Uning jasoratini ham rag‘batlantirish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.

В Узбекистане студент спас ребёнка, повисшего на балконе четвёртого этажа
Студент Ташкентского химико-технологического института спас ребёнка, повисшего на балконе, и был награждён министром высшего образования Узбекистана.
Министр высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Конгратбай Шарипов наградил студента Ташкентского химико-технологического института Мухриддина Илашова, который спас ребёнка от падения с высоты.
Инцидент произошёл 16 октября в Янгихаётском районе Ташкента. Молодой человек заметил, что ребёнок повис на балконе четвёртого этажа, и немедленно организовал спасение. Благодаря его решительным действиям удалось предотвратить трагедию.
Во время церемонии награждения министр вручил студенту благодарственное письмо и памятный подарок. Он отметил, что смелый поступок Илашова является примером мужества и человечности для всей узбекской молодёжи.
Глава ведомства подчеркнул важность воспитания у подрастающего поколения качеств, таких как гуманизм, патриотизм и готовность прийти на помощь в критической ситуации.
Ранее в Юнусабадском районе сотрудник Национальной гвардии спас девушку, тонувшую в канале Бурджар. Вопрос о его награждении также рассматривается.