O‘zbekistonda kontrafakt va intellektual mulk huquqlarining buzilishlarini nazorat qilish uchun maxsus reestr yaratilyapti
O‘zbekistonda kontrafakt va huquq buzgan saytlar uchun elektron reestr paydo bo‘ladi. U «Intellektual mulkni himoya qilish» portalining bir qismi bo‘lib, onlayn murojaat yuborish imkonini beradi.
O‘zbekistonda intellektual mulk huquqlarini himoya qilish va kontrafakt mahsulotlarni nazorat qilish uchun elektron reestr yaratish rejalashtirilmoqda. Ushbu reestr intellektual mulk huquqlarini buzgan veb-saytlar va kontrafakt tovarlar haqida ma’lumotlarni kuzatishga imkon beradi. Ma’lumotlar Adliya vazirligi internet-resurslari asosida tashkil etilayotgan yangi «Intellektual mulkni himoya qilish» portalida joylashtiriladi, deya xabar berdi vazirlik.
2025 yil 27 noyabrdagi Prezident qarori bilan intellektual mulk tizimini rivojlantirish va kontrafakt mahsulotlarga qarshi kurashish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar tasdiqlandi. Yangi raqamli resurs nafaqat huquq buzilishlarini kuzatishga, balki intellektual mulkni himoya qilish bo‘yicha murojaatlar yuborish va onlayn shartnomalar tuzishga ham imkon beradi.
Hujjatga ko‘ra, 2027 yilga qadar intellektual mulk obyektlari ro‘yxatga olinishi soni 100 minggacha oshirilishi rejalashtirilgan. Ularni ro‘yxatga olish jarayonidagi ekspertiza muddati sun’iy intellekt texnologiyalari joriy etilishi hisobiga ikki barobar qisqartiriladi.

В Узбекистане создают спецреестр для отслеживания контрафакта и нарушений интеллектуальных прав
В Узбекистане появится электронный реестр контрафакта и нарушающих сайтов. Он станет частью портала «Охрана интеллектуальной собственности» и позволит подать обращения онлайн.
В Узбекистане будет создан электронный реестр, позволяющий отслеживать информацию о контрафактных товарах и веб-сайтах, деятельность которых ограничена за нарушение прав интеллектуальной собственности. Данные будут размещены на новом портале «Охрана интеллектуальной собственности», формируемом на базе интернет-ресурсов Министерства юстиции. Об этом сообщило ведомство.
Постановлением президента от 27 ноября 2025 года утверждён комплекс мер по развитию системы интеллектуальной собственности и борьбе с контрафактной продукцией. Новый цифровой ресурс позволит не только отслеживать нарушения, но и подавать обращения по вопросам защиты интеллектуальных прав, а также заключать онлайн-договоры.
Согласно документу, к 2027 году планируется увеличить количество зарегистрированных объектов интеллектуальной собственности до 100 тысяч. Сроки экспертизы при их регистрации будут сокращены вдвое за счёт внедрения технологий искусственного интеллекта.
Ранее сообщалось, что в стране появится открытый реестр риелторов с системой рейтингов и едиными стандартами обслуживания, а также будет утверждён этический кодекс для повышения доверия на рынке.