O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi klaster va xavf tahlili markazi tashkil etiladi
Prezident davlat xaridlaridagi xavflarni raqamli aniqlash uchun korrupsiyaga qarshi klaster va Xavf tahlili markazini tashkil etishni topshirdi. O‘zbekiston nazoratni kuchaytirmoqda va islohotlarni qaytmas holga keltirmoqda.
O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashni kuchaytirish bo‘yicha yangi mexanizmlar joriy etilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev korrupsiyaga qarshi monitoringni birlashtiruvchi maxsus klaster va korrupsion xavflarni, ayniqsa davlat xaridlari sohasida, raqamli usullar orqali aniqlash imkonini beruvchi Xavf tahlili markazini tashkil etishni topshirdi. Davlat rahbari korrupsiyaga qarshi islohotlar mamlakatda qaytmas xarakter kasb etganini ta’kidladi.
10 dekabr kuni prezident korrupsiyaga qarshi tizimni rivojlantirish, komplayens nazoratini raqamlashtirish va profilaktik choralarni kuchaytirishga doir natijalar va kelgusi rejalar bilan tanishdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, davlat idoralarining ichki bo‘linmalari tomonidan 11 mingdan ortiq tekshiruv o‘tkazilgan. Natijada 793 mlrd so‘mlik mablag‘larning noqonuniy sarflanishi oldi olingan, qariyb 2 trln so‘mga teng qonunbuzarliklar aniqlangan. Aniqlangan zararlarning 478 mlrd so‘mi allaqachon qoplangan.
Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘linmalari esa tasdiqlangan samaradorlik ko‘rsatkichlariga ko‘ra, 354 mlrd so‘mlik qonunbuzarliklarni aniqladi va 550 mlrd so‘m mablag‘larning maqsadsiz sarflanishini oldini oldi. 1397 ta manfaatlar to‘qnashuvi holati qayd etildi. 26 ta jinoiy ish qo‘zg‘atildi, 24 nafar mansabdor ma’muriy, 148 nafari esa intizomiy javobgarlikka tortildi.
Ish samaradorligini oshirish maqsadida Agentlik, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, Hisob palatasi, Moliyaviy nazorat inspeksiyasi, vazirliklarning ichki bo‘linmalari, ilmiy-ta’lim muassasalari va nodavlat tashkilotlarni birlashtiruvchi yagona korrupsiyaga qarshi klaster tashkil etish taklif qilindi. Klaster ma’lumot almashinuvi, qo‘shma monitoring, xavf tahlili va profilaktik choralarni ishlab chiqish bilan shug‘ullanadi.
Agentlik rahbari Akmal Burxanovning “O‘zbekiston 24”ga aytishicha, klaster “tahlil – kurash – natija” tamoyili asosida ishlaydi va uning faoliyati Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha Milliy kengash tomonidan muntazam baholab boriladi.
Prezident ichki antikorrupsiya bo‘linmalarini qo‘shimcha vazirlik va idoralarga joriy etish bo‘yicha tajribani kengaytirishni ham topshirdi. Ushbu bo‘linmalar yangi raqamli komplayens platformasi asosida ishlaydi va korrupsion xavflarni tezkor aniqlash imkonini beradi.
Nazoratni raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Turli idoralar ma’lumotlarini integratsiya qilish orqali davlat xaridlarida affillanganlik va yashirin xavflarni avtomatik aniqlay oladigan Xavf tahlili markazi tashkil etiladi. Prezidentga komplayens xizmatlarini to‘liq raqamlashtirish va aniqlangan xavflarga tezkor javob berish bo‘yicha rejalar ham taqdim etildi.
Akmal Burxanov ta’kidlashicha, yig‘ilishda prezident korrupsiyaga qarshi islohotlarning qaytmasligi va jarayonga jamoatchilikni keng jalb etish zarurligini yana bir bor urg‘ulagan. Davlat idoralariga fuqarolar va nodavlat tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirish topshirildi.
“Gazeta” ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yilda O‘zbekistonda korrupsiyaviy jinoyatlar uchun 7354 kishi sudlangan — bu o‘tgan yilga nisbatan 12,5 foiz ko‘p. Keltirilgan zarar ikki baravar oshib, 2,8 trln so‘mga yetgan. Eng ko‘p jinoyatlar va eng katta zarar Andijon viloyatida qayd etilgan. Eng ko‘p qonunbuzarliklar ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida sodir etilgan. Sudlanganlarning har beshtasidan biri haqiqiy ozodlikdan mahrum qilish jazosini olgan, eng ko‘p qo‘llaniladigan jazo esa tuzatish ishlari bo‘lib qolmoqda, jarimalar ulushi esa oshgan.

В Узбекистане создадут антикоррупционный кластер и Центр риск-анализа
Президент поручил создать антикоррупционный кластер и Центр риск-анализа для цифрового выявления угроз при госзакупках. Узбекистан усиливает контроль и делает реформы необратимыми.
В Узбекистане внедряются новые механизмы для усиления борьбы с коррупцией. Президент Шавкат Мирзиёев поручил создать антикоррупционный кластер для совместного мониторинга и Центр риск-анализа, который позволит цифровыми методами выявлять коррупционные угрозы, особенно в сфере госзакупок. Глава государства подчеркнул, что антикоррупционные реформы в стране носят необратимый характер.
10 декабря президент ознакомился с текущими результатами и дальнейшими шагами по развитию системы противодействия коррупции, цифровизации комплаенс-контроля и укреплению превентивных мер.
Согласно данным пресс-службы, внутренние подразделения государственных органов провели более 11 тысяч проверок. В ходе этих мероприятий предотвращено нецелевое использование 793 млрд сумов, выявлены нарушения почти на 2 трлн сумов, из которых 478 млрд уже возмещены.
Подразделения по борьбе с коррупцией, согласно утвержденным показателям эффективности, выявили нарушения на 354 млрд сумов и предотвратили нецелевое расходование 550 млрд сумов. Зафиксировано 1397 эпизодов конфликта интересов. Возбуждены 26 уголовных дел, 24 должностных лица наказаны административно, 148 — дисциплинарно.
Для повышения эффективности работы предложено сформировать единый кластер, который объединит Агентство по противодействию коррупции, правоохранительные органы, Счётную палату, Инспекцию финансового контроля, внутренние подразделения ведомств, а также научные и образовательные организации и ННО. Кластер будет заниматься обменом данными, совместными мониторингами, оценкой рисков и выработкой превентивных решений.
Глава агентства Акмал Бурханов сообщил телеканалу «Узбекистан 24», что кластер будет работать по принципу «анализ — борьба — результат». Его деятельность регулярно будет оценивать Национальный совет по борьбе с коррупцией.
Президент также поручил расширить эксперимент по внедрению внутренних антикоррупционных подразделений в дополнительные министерства и ведомства. Эти структуры будут функционировать на основе новой цифровой платформы комплаенс-контроля, которая позволит оперативно выявлять коррупционные риски и улучшать работу внутренних служб.
Особое внимание уделено цифровизации контроля. Планируется создание Центра риск-анализа, который благодаря интеграции данных различных ведомств сможет автоматически выявлять аффилированность и скрытые риски при совершении государственных закупок. Президенту также были представлены планы по полной цифровизации комплаенс-подразделений и ускорению реагирования на выявленные угрозы.
Акмал Бурханов отметил, что в ходе совещания президент вновь подчеркнул необратимость антикоррупционных реформ и необходимость усиления общественной вовлеченности. Государственным органам поручено расширить взаимодействие с гражданами и ННО для снижения уровня коррупции.
По данным «Газеты», в 2024 году за коррупционные преступления в Узбекистане осуждены 7354 человека — на 12,5% больше, чем годом ранее. Ущерб от коррупции увеличился в два раза и достиг 2,8 трлн сумов. Наибольшее число осуждённых и наибольший ущерб отмечены в Андижанской области. Чаще всего преступления фиксируются в сферах образования и здравоохранения. Каждый пятый осуждённый получил реальный срок лишения свободы, доля исправительных работ остается преобладающей, а доля штрафов выросла.