O‘zbekistonda tibbiyot muassasalarida rahbar va bosh shifokor lavozimlari ajratiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev islohot boshlanganini e’lon qildi: O‘zbekistonda tibbiyot muassasalarida bosh shifokor va rahbar lavozimlari ajratiladi, menejerlarni tayyorlash va rag‘batlantirishning yangi tizimi joriy etiladi.
O‘zbekistonda tibbiyot muassasalarida rahbar va bosh shifokor lavozimlari ajratiladi. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 10 noyabr kuni tibbiyot va farmatsevtika sohasi vakillari bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Yangi tizimga ko‘ra, tibbiyot muassasalariga rahbar qilib menejment bo‘yicha ta’lim olgan va tadbirkorlikda muvaffaqiyatga erishgan mutaxassislar tayinlanadi. 2026-yildan boshlab 26 ta respublika markazi direktorlarini, shuningdek, viloyat va tuman sog‘liqni saqlash boshqarmalari hamda oilaviy poliklinikalar mudirlarini aniq kasbiy mezonlar asosida tayinlash tartibi joriy etiladi.
Bosh shifokorlar integratsiyalashgan tizim doirasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri respublika markazlari bilan ishlaydi. Ular hududdagi holatga qarab davolash, profilaktika va mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha buyurtmalar shakllantira oladi.
Eng yaxshi rahbarlar aniq natijalari uchun — innovatsiyalarni joriy etish, infratuzilmani rivojlantirish, jarayonlarni raqamlashtirish va jamoada sog‘lom muhit yaratish uchun — rag‘batlantiriladi. Mukofotlar orasida “O‘zbekiston sog‘liqni saqlash a’lochisi” faxriy unvoni, orden va medallar, pul mukofotlari hamda shifoxonalarni rivojlantirish uchun mablag‘lar bo‘ladi.
Bundan tashqari, har bir hududdan ikki nafar eng yaxshi rahbar AQSh, Germaniya, Buyuk Britaniya, Janubiy Koreya va Turkiyada tibbiy menejment bo‘yicha malaka oshirish kurslariga yuboriladi. Xuddi shunday tanlov 26 ta ixtisoslashgan respublika markazlari direktorlarining o‘rtasida ham o‘tkaziladi.
Prezidentning ta’kidlashicha, bu tizim raqobatni kuchaytiradi, tibbiy xizmatlar sifatini oshiradi va munosib mutaxassislar mehnatiga adolatli baho berilishiga xizmat qiladi.

В Узбекистане разделят должности руководителя и главврача в медучреждениях
Президент Шавкат Мирзиёев объявил о реформе: в медучреждениях Узбекистана разделят должности главврача и руководителя, внедрят новую систему поощрений и подготовки менеджеров.
В медицинских учреждениях Узбекистана должности руководителя и главного врача будут разделены. Об этом заявил президент Шавкат Мирзиёев 10 ноября на встрече с работниками медицины и фармацевтики.
По новой системе руководителями станут менеджеры с профильным образованием и успешным опытом в предпринимательстве. С 2026 года вступит в силу порядок назначения директоров 26 республиканских центров, а также глав областных и районных управлений здравоохранения и заведующих семейными поликлиниками — по чётким профессиональным критериям.
Главные врачи будут напрямую взаимодействовать с республиканскими центрами в рамках интегрированной системы. Они смогут формировать заказы на лечение, профилактику и повышение квалификации специалистов в зависимости от ситуации в регионе.
Лучшие руководители будут награждаться за конкретные результаты — внедрение инноваций, развитие инфраструктуры, цифровизацию процессов и создание здорового климата в коллективе. Награды включают звание «Заслуженный работник здравоохранения Узбекистана», ордена, медали, денежные премии и средства на развитие больниц.
Кроме того, два лучших руководителя из каждого региона будут направлены на обучение по медицинскому менеджменту в США, Германию, Великобританию, Южную Корею и Турцию. Аналогичный конкурс состоится и среди директоров 26 специализированных республиканских центров.
Президент отметил, что такая система создаст конкуренцию и повысит качество медицинских услуг, а достойные специалисты получат справедливое признание.