O‘zbekistonda tuman va shahar hokimlari o‘rinbosarlari sonini qisqartirish taklif qilinmoqda
Hokimiyatlar faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha farmon loyihasida tuman va shahar hokimlari o‘rinbosarlari sonini to‘rt nafarga qisqartirish hamda ularga to‘qqizta vazirlikning hududiy tuzilmalaridagi vakolatlarni topshirish ko‘zda tutilmoqda.
O‘zbekistonda tuman va shahar hokimiyatlari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha prezident farmoni loyihasi ishlab chiqildi. Hujjatga ko‘ra, hokim o‘rinbosarlari soni to‘rt nafarga qisqartiriladi. Hozirda tuman hokimlarining oltitagacha o‘rinbosari mavjud.
Shuningdek, 2026-yil oxirigacha 32 ta tuman va shaharda yangi boshqaruv tartibi joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Loyihaga binoan, to‘qqizta vazirlik va idoraning hududiy tuzilmalari hokimiyat tizimiga integratsiya qilinadi. Ular orasida:
• Iqtisodiyot va moliya vazirligi,
• Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi,
• Qishloq xo‘jaligi vazirligi,
• Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi,
• Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi,
• Ekologiya vazirligi,
• Madaniyat vazirligi,
• Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi,
• Yoshlar agentligi.
Loyiha asosida hokimlarga kengaytirilgan vakolatlar beriladi. Ular mazkur tuzilmalar ustidan to‘liq rahbarlik qilish, shtat birliklarini mustaqil belgilash, xodimlarni tayinlash va ozod etish, shuningdek, rag‘batlantirish va intizomiy choralar qo‘llash huquqiga ega bo‘ladi.

В Узбекистане предлагают сократить число заместителей хокимов районов и городов
Проект указа о совершенствовании работы хокимиятов предусматривает сокращение числа заместителей хокимов районов и городов до четырёх и передачу им полномочий региональных структур девяти министерств.
В Узбекистане подготовлен проект президентского указа о совершенствовании деятельности районных и городских хокимиятов. Документ предусматривает сокращение числа заместителей хокимов до четырёх человек. Сейчас у хокимов районов их шесть.
Кроме того, до конца 2026 года в 32 районах и городах планируется внедрить новый порядок управления. Согласно проекту, региональные структуры девяти министерств и ведомств будут интегрированы в систему хокимиятов. Среди них:
• Министерство экономики и финансов,
• Министерство инвестиций, промышленности и торговли,
• Министерство сельского хозяйства,
• Министерство занятости и сокращения бедности,
• Министерство строительства и ЖКХ,
• Министерство экологии,
• Министерство культуры,
• Комитет по делам семьи и женщин,
• Агентство по делам молодёжи.
Хокимы получат расширенные полномочия: они смогут полностью руководить данными структурами, самостоятельно определять штатные единицы, назначать и освобождать сотрудников, а также применять меры поощрения и дисциплинарные взыскания.