O‘zbekistonda qarz va kreditlarni undirish tartibi o‘zgartirilmoqda
O‘zbekistonda qarzlarni undirishning yangi tartibi joriy etilmoqda: ba’zi funksiyalar soliq organlari va banklarga topshiriladi, jarayon esa onlayn shaklga o‘tkaziladi
O‘zbekistonda soliq qarzlari va muammoli kreditlarni undirishning yangi mexanizmi joriy etilmoqda. Ba’zi funksiyalar soliq organlari va tijorat banklariga topshiriladi, jarayon esa elektron shaklga o‘tkaziladi.
Farmonga ko‘ra, qarzdorlarning mol-mulkini realizatsiya qilish hujjatlarini rasmiylashtirish endi qarz turiga bog‘liq bo‘ladi. Bu jarayonlarni tezlashtiradi va mol-mulkni onlayn auksionlarda sotishni faolroq qo‘llash imkonini beradi.
Soliq qarzlari bo‘yicha protsessual hujjatlarni tayyorlashni soliq organlari xodimlari amalga oshiradi. Zalog bilan kafolatlangan kreditlar bo‘yicha esa ushbu funksiyalar davlat ijrochisi topshirig‘i bilan tijorat banklari vakillari tomonidan bajariladi.
Shuningdek, yuridik shaxslarning mol-mulkini inventarizatsiya va ko‘zdan kechirish funksiyalari ham qarz turiga qarab tegishli tuzilmalar o‘rtasida taqsimlanadi.
Barcha hujjatlar — ko‘zdan kechirish aktlari, inventarizatsiya va zalog materiallari ham elektron platformalar orqali rasmiylashtiriladi va uzatiladi. Bu qog‘oz aylanishidan voz kechishga va mol-mulkni savdoga chiqarish jarayonini tezlashtirishga imkon beradi.
Shu bilan birga, hujjatlarni rasmiylashtirgan organlar yoki banklar mumkin bo‘lgan xavflar uchun javobgarlikni saqlab qoladi.

В Узбекистане меняют порядок взыскания долгов и кредитов
В Узбекистане вводят новый порядок взыскания долгов: часть функций передадут налоговой и банкам, а процесс переведут в онлайн.
В Узбекистане внедряют новый механизм взыскания налоговой задолженности и проблемных кредитов. Часть функций передается налоговым органам и коммерческим банкам, а сам процесс переводится в электронный формат.
Согласно указу, оформление документов для реализации имущества должников теперь будет зависеть от типа задолженности. Это позволит ускорить процедуры и активнее использовать онлайн-аукционы для продажи имущества.
В случае налоговой задолженности подготовкой процессуальных документов займутся сотрудники налоговых органов. Если речь идет о кредитах, обеспеченных залогом, эти функции по поручению государственного исполнителя будут выполнять представители коммерческих банков.
Кроме того, функции по описи и осмотру имущества юридических лиц также будут распределяться между профильными структурами в зависимости от характера долга.
Все документы — включая акты осмотра, описи и залоговые материалы — будут оформляться и передаваться через электронные платформы. Это позволит отказаться от бумажного документооборота и ускорить процесс выставления имущества на торги.
При этом ответственность за возможные риски сохраняется за органами или банками, которые оформляют соответствующие документы.
Ожидается, что новый порядок повысит прозрачность системы и сделает процедуры взыскания более эффективными.