O‘zbekistonda ikki nafar advokat mijozlariga “yordam” evaziga pora olganlikda gumonlanib qo‘lga olindi
Toshkent va Surxondaryo viloyatida ikki nafar advokat sud qarorlariga ta’sir o‘tkazishga va’da berib, pora olayotganda qo‘lga olindi.
O‘zbekistonda sud qarorlariga ta’sir o‘tkazishga va’da bergan ikki nafar advokat yirik miqdordagi pora olishda gumonlanib qo‘lga olindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabar berdi.
Birinchi holat Toshkentda qayd etilgan. Yuridik firmalardan birida ishlovchi advokat firibgarlik va pora berish (JKning 168 va 211-moddalari) bo‘yicha ayblanayotgan mijoziga ehtiyot chorasi o‘zgartirilishi va “vaziyat yumshatilishi”ni va’da qilgan. Buning evaziga u 3,7 ming dollar so‘ragan. Advokat pulni olayotganda qo‘lga olingan.
Ikkinchi holat Surxondaryo viloyatining Denov tumanida sodir bo‘lgan. Mahalliy advokat bir fuqaroga “aloqalari orqali” yengilroq hukm chiqishiga yordam berishini aytgan. U 60 million so‘mni olayotgan paytda huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan ushlangan.

В Узбекистане двух адвокатов задержали за взятки за «помощь» клиентам
Двух адвокатов в Ташкенте и Сурхандарьинской области задержали при получении взяток за обещание повлиять на решения судов.
В Узбекистане задержаны два адвоката, подозреваемые в получении крупных взяток за обещание повлиять на судебные решения. Об этом сообщила пресс-служба Службы государственной безопасности.
Первый случай произошёл в Ташкенте. Адвокат одной из юридических фирм пообещал своему клиенту, проходящему по делам о мошенничестве и даче взятки (статьи 168 и 211 УК), изменить меру пресечения и «смягчить ситуацию». За свои услуги он запросил 3,7 тысячи долларов. Юриста задержали при получении денег.
Второй эпизод зафиксирован в Сурхандарьинской области. Адвокат из Денауского района предложил гражданину «через свои связи» добиться более мягкого приговора. Он был задержан оперативными службами во время получения 60 миллионов сумов.
По обоим случаям возбуждены уголовные дела, подозреваемые помещены под стражу. Следствие продолжается.