O‘zbekistonga yana +40 darajagacha issiq qaytmoqda
Dushanbadan boshlab O‘zbekiston hududida jazirama ob-havo kuzatiladi: kunduzi havo +39 °C gacha, janubiy va cho‘l hududlarda esa +40 °C gacha ko‘tariladi.
O‘zbekistonda yozning so‘nggi ish haftasi kuchli issiqda o‘tadi. “O‘zgidromet” xabariga ko‘ra, dushanbadan boshlab havo harorati ko‘tarilib, kunduzi +36…+39 °C, janubiy va cho‘l hududlarda esa +40 °C gacha yetadi.
Prognozga ko‘ra, mamlakat bo‘ylab kam bulutli va quruq ob-havo kuzatiladi. Shimoliy va cho‘l hududlarda ba’zi joylarda shamol tezligi 13–18 m/soniyagacha kuchayishi, ayrim tumanlarda esa chang-to‘zon bilan kuzatilishi mumkin.
Toshkentda butun hafta davomida quyoshli ob-havo bo‘ladi. Kunduzi havo harorati +36…+39 °C, kechalari esa +21…+24 °C atrofida bo‘ladi. Shamol sharqiy yo‘nalishda, 3–8 m/soniya tezlikda esadi.

В Узбекистан возвращается жара до +40 градусов
На территории Узбекистана с понедельника установится жаркая погода: днём до +39 °C, на юге и в пустынной зоне — до +40 °C.
В Узбекистане последняя рабочая неделя лета пройдёт в условиях сильной жары. Как сообщает Узгидромет, с понедельника температура воздуха начнёт повышаться и в дневные часы составит +36…+39 °C, а на юге и в пустынной зоне — до +40 °C.
По прогнозу, в республике ожидается малооблачная и сухая погода. На севере и в пустынной зоне местами возможен сильный ветер с порывами до 13–18 м/с, в отдельных районах — с пыльным поземком.
В Ташкенте всю неделю будет солнечно. Днём температура достигнет +36…+39 °C, ночью сохранится в пределах +21…+24 °C. Ветер восточный, 3–8 м/с.