Chirchiqda shifokorlar siams egizaklarini ajratish bo‘yicha besh soatlik operatsiyani muvaffaqiyatli o‘tkazdi. Bolalarning ahvoli qoniqarli, ular onasi bilan uyiga javob berildi.
Toshkent viloyatida muddatidan oldin tug‘ilgan siams egizaklarini ajratish bo‘yicha noyob operatsiya muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Bu haqda O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Jarrohlik amaliyoti Chirchiq shahridagi Respublika ixtisoslashtirilgan onalik va bolalik salomatligi ilmiy-amaliy markazining filialida o‘tkazildi. Operatsiya egizaklar tug‘ilganidan to‘qqiz soat o‘tib boshlangan va besh soat davom etgan.
Amaliyot Respublika perinatal markazi qoshidagi Neonatal jarrohlik markazi rahbari, tibbiyot fanlari doktori, professor Baxtiyor Ergashov boshchiligidagi mutaxassislar guruhi tomonidan amalga oshirildi.
Sog‘liqni saqlash vaziri Asilbek Xudoyorov 8-oktabr kuni muassasaga tashrifi chog‘ida bu darajadagi murakkab operatsiyaning mintaqa miqyosida o‘tkazilgani o‘zbek shifokorlarining yuksak malakasini va milliy tibbiyot tizimining rivojlanayotganini ko‘rsatishini ta’kidladi.
Operatsiyada qatnashgan mutaxassislar guruhi “O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash a’lochisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.

В Ташкентской области успешно разделили сиамских близнецов
В Чирчике врачи провели пятичасовую операцию по разделению сиамских близнецов. Состояние детей удовлетворительное, их выписали домой.
Текст статьи:
В Ташкентской области проведена уникальная операция по разделению сиамских близнецов, родившихся преждевременно. Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Узбекистана.
Хирургическое вмешательство состоялось в филиале Республиканского специализированного научно-практического центра здоровья матери и ребёнка в городе Чирчике. Операция началась через девять часов после рождения близнецов и продолжалась около пяти часов.
Процедуру провела команда специалистов под руководством доктора медицинских наук, профессора Бахтиёра Эргашева, руководителя Центра неонатальной хирургии при Республиканском перинатальном центре.
Министр здравоохранения Асилбек Худаяров, посетивший учреждение 8 октября, отметил, что успешное проведение столь сложной операции на региональном уровне демонстрирует высокий профессионализм узбекских врачей и развитие национальной медицины.
За участие в операции группа специалистов была награждена нагрудным знаком «Отличник здравоохранения Республики Узбекистан».