Toshkentda 284 mln so‘mlik yirik miqdordagi giyohvand modda bilan erkak ushlandi
Toshkentning Yangihayot tumanida 284 mln so‘mlik giyohvand moddalarni sotish maqsadida saqlagan 55 yoshli erkak ushlandi. Holat yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Toshkentning Yangihayot tumanida huquq-tartibot idoralari xodimlari giyohvand moddalarni keyinchalik sotish maqsadida saqlashda gumon qilinayotgan 55 yoshli erkakni qo‘lga oldi. Maxsus tadbir Toshkent shahar IIBB xodimlari hamda DXXning hududiy boshqarmasi hamkorligida o‘tkazildi.
Poytaxt IIBB matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, gumonlanuvchining yashash manzilida o‘tkazilgan tintuv davomida 410 ta o‘ramga qadoqlangan giyohvand moddalar aniqlangan. Musodara qilingan moddalarning umumiy qiymati 284 mln so‘mga baholanmoqda.
Ushlangan shaxsning aytishicha, u giyohvand moddalarni o‘zi ham iste’mol qilgan hamda tanishlari orqali Telegram’da «zakladka»lar joylashuvi bo‘yicha koordinatalarni olib turgan. Erkak o‘z aybini to‘liq tan olib, yaqinlari va oila a’zolaridan omma oldida uzr so‘ragan.
Qayd etilishicha, u avval ham giyohvand moddalar noqonuniy muomalasi bilan bog‘liq shunga o‘xshash jinoyat uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan.
Holat yuzasidan O‘zbekiston JKning 273-moddasi — giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarni noqonuniy tayyorlash, olish, saqlash va sotish bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda.
Shuningdek, avvalroq Bekobod shahrida ham shunga o‘xshash holat aniqlanib, huquq-tartibot organlari qariyb ikki kilogramm opiy hamda uni sotishdan olingan yirik miqdordagi pullarni musodara qilgan edi.

В Ташкенте задержали мужчину с крупной партией наркотиков на 284 млн сумов
В Янгихаётском районе Ташкента задержан 55-летний мужчина, хранивший для сбыта наркотики на 284 млн сумов. Возбуждено уголовное дело.
В Янгихаётском районе Ташкента правоохранительные органы задержали 55-летнего мужчину, подозреваемого в хранении наркотических средств с целью дальнейшего сбыта. Спецоперацию провели сотрудники ГУВД Ташкента совместно с региональным управлением СГБ.
Как сообщили в пресс-службе столичного ГУВД, в ходе обыска по месту жительства подозреваемого были обнаружены наркотические вещества, расфасованные по 410 свёрткам. Общая стоимость изъятого оценивается в 284 млн сумов.
По словам задержанного, он сам употреблял наркотики и получал так называемые «закладки» через Telegram, получая координаты от знакомых. Мужчина полностью признал свою вину и публично попросил прощения у родных и близких.
Отмечается, что ранее он уже привлекался к уголовной ответственности за аналогичное преступление, связанное с незаконным оборотом наркотиков.
В отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по статье 273 Уголовного кодекса Узбекистана — незаконное изготовление, приобретение, хранение и сбыт наркотических средств и психотропных веществ. Следственные действия продолжаются.
Ранее аналогичное преступление было пресечено в Бекабаде, где правоохранители изъяли почти два килограмма опия, а также крупные суммы денег, полученные от его реализации.