Toshkentda sud 13 yoshli o‘g‘illari mahalla hududida avtomobil boshqarib, yo‘l harakati qoidalarini buzgan erkakka 5 sutka qamoq jazosi tayinladi.
Toshkentda sud 13 yoshli egizak farzandlari mahalla hududida avtomobil boshqarib, yo‘l harakati qoidalarini buzgan Nozim Azizovga 5 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinladi.
O‘zbekiston IIV Jamoat xavfsizligi departamenti ma’lumotiga ko‘ra, erkak Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) bo‘yicha aybdor deb topilgan. O‘smirlar harakatlangan 01D70200 davlat raqamli Lexus avtomobili esa jarima maydonchasiga joylashtirilgan.
Tekshiruvga ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan video sabab bo‘lgan. Unda voyaga yetmaganlar avtomobil boshqarib, yo‘l harakati qoidalarini buzayotgani, jumladan svetoforning qizil chirog‘ida o‘tayotgani aks etgan. Mahalla aholisi so‘zlariga ko‘ra, o‘smirlar mahalla ichida ham, shahar ko‘chalarida ham yuqori tezlikda harakatlangan.
7 mart kuni bundan norozi bo‘lgan qo‘shnilar ota-onasi bilan gaplashishga harakat qilgan. Biroq Nozim Azizov mahalla aholisini haqorat qilgan. Bu holat ham videoga tushib, ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘lgan.
Voqeadan so‘ng mahalla aholisidan biri 102 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilgan. Shundan keyin ota va uning o‘g‘illari tekshiruv uchun ichki ishlar bo‘limiga olib ketilgan, 8 mart kuni esa sud majlisi bo‘lib o‘tgan.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlar e’lon qilgan videoda Azizov jamoatchilik va mamlakat prezidentidan uzr so‘rab, bundan buyon farzandlarining xatti-harakatlarini qat’iy nazorat qilishini aytgan. U, shuningdek, o‘g‘illarining avtomobil boshqarishiga doimo qarshi bo‘lganini ta’kidlagan.

В Ташкенте отец подростков-водителей получил 5 суток ареста
Суд в Ташкенте назначил 5 суток ареста мужчине, чьи 13-летние сыновья ездили на автомобиле по махалле и нарушали ПДД.
В Ташкент суд назначил 5 суток административного ареста Нозиму Азизову — отцу 13-летних близнецов, которые ездили на автомобиле по территории махалли и нарушали правила дорожного движения.
Как сообщили в Департамент общественной безопасности МВД Узбекистана, мужчину признали виновным по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство). Автомобиль Lexus с государственным номером 01D70200, на котором передвигались подростки, помещен на штрафстоянку.
Поводом для разбирательства стало видео, распространившееся в соцсетях. На записи видно, как несовершеннолетние управляют автомобилями и нарушают правила дорожного движения, в том числе проезжают на красный сигнал светофора. По словам жителей, подростки ездили на высокой скорости как внутри махалли, так и по городским улицам.
7 марта недовольные соседи попытались поговорить с родителями. Однако Нозим Азизов начал оскорблять жителей, что также попало на видео и вызвало общественный резонанс.
После инцидента один из жителей обратился в правоохранительные органы по номеру 102. Отца и его сыновей доставили в отдел внутренних дел для проверки, а уже 8 марта состоялось судебное заседание.
На видеозаписи, опубликованной правоохранительными органами, Азизов извинился перед общественностью и президентом страны, пообещав впредь строго контролировать поведение своих детей. Он также заявил, что выступал против того, чтобы сыновья управляли автомобилем.