Toshkentda o‘zini DXX va Prezident Administratsiyasi xodimi sifatida tanishtirgan erkak sud qilindi
Toshkentda 32 yoshli Javohir Orifjonov soxta hujjatlar tayyorlash va davlat xizmatchilari unvonini o‘zboshimchalik bilan o‘zlashtirgani uchun uch yarim yil ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda poytaxt IIBB matbuot xizmati xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, erkak yo‘l-patrul xizmati xodimlari tomonidan Lacetti avtomobilini boshqarib ketayotganda to‘xtatilgan. U o‘zini Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) xodimi sifatida tanishtirib, soxta guvohnoma ko‘rsatgan. Tekshiruv jarayonida u “yuqori lavozimli tanishini” qo‘ng‘iroq orqali chaqirishga urinib, javobgarlikdan qochmoqchi bo‘lgan.
Tergov davomida aniqlanishicha, Orifjonov bir necha marotaba Prezident Administratsiyasi va turli vazirliklar xodimi sifatida tanishgan hamda bir nechta soxta guvohnomalardan foydalangan.
Sud uni Jinoyat kodeksining 228-moddasi 2-qismining “a” va “b” bandlari hamda 3-qismiga (soxta hujjat tayyorlash va ulardan foydalanish) binoan aybdor deb topdi. 59-modda asosida unga 3,5 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanib, jazo koloniyaga joylashtirilgan holda ijro etiladi.

В Ташкенте осудили мужчину, выдававшего себя за сотрудника СГБ и Администрации президента
В Ташкенте 32-летний мужчина выдавал себя за сотрудника СГБ и Администрации президента. Суд приговорил его к 3,5 годам заключения.
В Ташкенте 32-летний Жавохир Орифжонов приговорён к трём с половиной годам лишения свободы за подделку документов и самовольное присвоение званий государственных служащих. Об этом сообщила пресс-служба столичного ГУВД.
Мужчину задержали сотрудники Дорожно-патрульной службы после того, как он, управляя автомобилем Lacetti, представился сотрудником Службы государственной безопасности (СГБ) и предъявил поддельное удостоверение. Во время проверки он также попытался использовать телефонный звонок «высокопоставленному знакомому», чтобы избежать ответственности.
Следствие установило, что Орифжонов неоднократно представлялся сотрудником Администрации президента и различных министерств, используя несколько поддельных удостоверений.
Суд признал мужчину виновным по пунктам «а» и «б» части 2 и части 3 статьи 228 Уголовного кодекса — за изготовление и использование поддельных документов. На основании статьи 59 УК назначено наказание в виде 3,5 лет лишения свободы с отбыванием в колонии-поселении.