Toshkentda 6 mingdan ortiq yo‘lovchi chiptasiz yurishi uchun jarimaga tortildi
Toshkentda yil boshidan beri avtobuslarda chiptasiz yurgan 6 mingdan ortiq yo‘lovchi jarimaga tortildi. Jarima miqdori — 41,2 ming so‘m.
2025 yil boshidan buyon Toshkentda avtobuslarda chiptasiz yurmoqchi bo‘lgan 6 mingdan ortiq yo‘lovchi jarimaga tortildi. Qoidabuzarliklar transport inspeksiyasi, Transport nazorati inspeksiyasi va poytaxt jamoat transporti monitoringi davlat muassasasi hamkorligida o‘tkazilayotgan kunlik reydlarda aniqlangan.
Transport vazirligi eslatishicha, bir martalik QR-bilet bilan to‘lov qilgan yo‘lovchilar uni safar oxirigacha saqlab, nazoratchi talab qilganda ko‘rsatishi shart.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 144-moddasi 5-bandiga muvofiq, chiptasiz yurish uchun jarima 1/10 BHM — 41,2 ming so‘m etib belgilangan.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil yanvaridan boshlab Toshkentda naqd pul bilan yo‘l haqi to‘lash to‘liq bekor qilindi. Endilikda faqat transport kartalari va QR-biletlardan foydalanilmoqda.

В Ташкенте оштрафовали более 6 тысяч пассажиров за безбилетный проезд
В Ташкенте с начала года оштрафовали свыше 6 тысяч пассажиров за безбилетный проезд в автобусах. Штраф — 41,2 тыс. сумов.
С начала 2025 года в Ташкенте оштрафовали свыше 6 тысяч пассажиров, которые пытались проехать в автобусах без билета. Нарушения выявили в ходе ежедневных рейдов, проводимых транспортной инспекцией совместно с Инспекцией по транспортному контролю и Государственным учреждением по мониторингу общественного транспорта столицы.
В Министерстве транспорта напомнили, что пассажиры, оплатившие проезд с помощью одноразового QR-билета, обязаны сохранять его до конца поездки и предъявлять по требованию контролёров.
Штраф за безбилетный проезд установлен пунктом 5 статьи 144 Кодекса об административной ответственности и составляет одну десятую базовой расчётной величины — 41,2 тыс. сумов.
Напомним, что с января 2025 года в Ташкенте полностью отменена оплата проезда наличными. Для поездок используются транспортные карты и QR-билеты.