Sirdaryo viloyatida davlat dasturi doirasida tayinlangan advokat 4,5 ming dollar va 6 million so‘m pora olayotganda qo‘lga olindi. Unga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Sirdaryo viloyatida bepul yuridik yordam ko‘rsatish uchun tayinlangan advokat fuqarodan katta miqdorda pul talab qilgani uchun qo‘lga olindi.
Davlat xavfsizlik xizmati xabariga ko‘ra, advokat tergovchi sifatidagi mavqeidan foydalanib, gumonlanuvchini Xovos tumanidagi tergov hibsxonasidan viloyat IIB huzuridagi SIZOga o‘tkazishda “yordam berish” va ishni sudda ijobiy hal qilish evaziga 5,5 ming dollar so‘ragan.
SGX va prokuratura xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir vaqtida u 4,5 ming dollar va 6 million so‘mni olayotgan paytida qo‘lga olingan.
Qayd etilishicha, ushbu advokat davlat tomonidan bepul yuridik yordam ko‘rsatish dasturi doirasida gumonlanuvchiga himoyachi sifatida tayinlangan edi.
Hozirda unga nisbatan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (“Firibgarlik”) va 211-moddasi (“Pora berish va olish”) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda.

В Сырдарье задержан адвокат, требовавший взятку за "помощь" подзащитному
В Сырдарьинской области задержан адвокат, назначенный по госпрограмме, при получении взятки в $4,5 тыс. и 6 млн сумов. Возбуждено уголовное дело.
В Сырдарьинской области задержан адвокат, назначенный для бесплатной юридической помощи, который вымогал крупную сумму денег у гражданина.
Как сообщает Служба государственной безопасности, адвокат одного из бюро, используя служебное положение, потребовал 5,5 тысячи долларов за содействие в переводе подозреваемого из следственного изолятора Хавастского района в СИЗО областного УВД, а также за «помощь» в благоприятном решении дела в суде.
Во время оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками СГБ и прокуратуры, адвокат был задержан с поличным при получении 4,5 тысячи долларов и 6 миллионов сумов.
Отмечается, что задержанный был назначен защитником подозреваемого в рамках государственной программы бесплатной юридической помощи.
В отношении него возбуждено уголовное дело по статьям 168 («Мошенничество») и 211 («Дача и получение взятки») Уголовного кодекса. Следственные действия продолжаются.