Surxondaryo viloyatida erkakni “Odnoklassniki” ijtimoiy tarmog‘ida olti yil avval ekstremistik deb topilgan materialga qo‘ygan “layk”i uchun 3 yil ozodlikdan mahrum qilishdi.
Surxondaryo viloyati aholisi uch yil ozodlikdan mahrum etildi — bunga uning “Odnoklassniki.ru” ijtimoiy tarmog‘ida olti yil avval qo‘ygan «layk»i sabab bo‘ldi.
Viloyat sudlari matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 2019-yilda sudlanuvchi U.A. Abdulloh domla (Abdug‘ani Umarov)ning “Jannatga oshiq­lar” nomli ma’ruzasini “klass” tugmasi bilan belgilagan. Ushbu materialda ekstremistik g‘oyalar mavjud deb topilgan va uni tarqatish O‘zbekistonda taqiqlangan.
Sudning qayd etishicha, fuqaro shu tariqa virtual do‘stlari orasida taqiqlangan kontentni tarqatgan hisoblanadi. Bu esa O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 244−1-moddasi 3-qismi “g” bandiga (internet orqali jamoat xavfsizligiga tahdid soluvchi materiallarni tarqatish) to‘g‘ri keladi.
1-iyul kuni Kumqo‘rg‘on tuman sudining hukmi bilan erkak aybli deb topildi va umumiy tartibdagi koloniyada 3 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosiga hukm qilindi. Sud, shuningdek, JKning 57-moddasini (yengilroq jazo tayinlash) qo‘lladi.
Eslatib o‘tamiz, “Ekstremizmga qarshi kurash to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq, O‘zbekistonda ekstremistik xarakterdagi materiallarni olib kirish, saqlash, tayyorlash va tarqatish qat’iyan man etiladi.

В Сурхандарье мужчина получил 3 года тюрьмы за «лайк» на запрещённый материал
В Сурхандарьинской области мужчину осудили на 3 года лишения свободы за «лайк» шестилетней давности в соцсети Odnoklassniki на материал, признанный экстремистским.
Жителя Сурхандарьинской области приговорили к трём годам лишения свободы за «лайк» шестилетней давности в соцсети Odnoklassniki.ru.
По данным пресс-службы судов области, в 2019 году подсудимый У.А. отметил кнопкой «класс» лекцию Абдугани Умарова (Абдуллох домла) под названием «Жаннатга ошиклар» («Влюблённые в рай»). Материал признан содержащим экстремистские идеи, а его распространение — запрещено в Узбекистане.
Суд указал, что таким образом гражданин распространил запрещённый контент среди виртуальных друзей, что подпадает под пункт «г» части 3 статьи 244−1 УК РУз (распространение материалов, угрожающих общественной безопасности, с использованием интернета).
Приговором Кумкурганского районного суда от 1 июля мужчина признан виновным и приговорён к трём годам заключения в колонии общего режима. Суд применил статью 57 УК (назначение более мягкого наказания).
Напомним, согласно закону «О противодействии экстремизму», ввоз, хранение, изготовление и распространение материалов экстремистского характера в Узбекистане строго запрещены.