2026 yilning birinchi kunida O‘zbekistonda 1815 nafar bola dunyoga keldi
2026 yilning birinchi kunida O‘zbekistonda 1815 nafar bola dunyoga keldi. Eng ko‘p tug‘ilish Surxondaryo viloyatida qayd etildi.
2026 yilning birinchi kunida O‘zbekistonda 1815 nafar bola dunyoga keldi. Bu haqda O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Yangi tug‘ilganlar orasida 894 qiz va 921 o‘g‘il bola bor. 2025 yil 1 yanvar bilan solishtirganda bu ko‘rsatkich oshgan: o‘sha yil 1641 bola dunyoga kelgan edi. Shu bilan birga, bu raqam oldingi yillarga nisbatan past: 2024 yilda — 1859, 2023 yilda — 2155, 2022 yilda — 2316. Post-COVID 2021 yilida esa yilning birinchi kunida 1644 bola tug‘ilgan.
Eng ko‘p tug‘ilish Surxondaryo viloyatida qayd etilgan — 243 nafar. Keyingi o‘rinlarda Farg‘ona viloyati (216), Namangan viloyati (194), Qashqadaryo va Samarqand viloyatlari (har biri 191), Andijon viloyati (157), Toshkent shahri (143) va Toshkent viloyati (129) joylashgan. Eng kam bola tug‘ilgan hudud — Sirdaryo viloyati, faqat 29 nafar.
Shuningdek, bir kun davomida 17 ta ko‘p farzandli tug‘ilish holati qayd etilgan: 15 oilada egizaklar, 1 oilada uchizlik va 1 oilada to‘rtlik tug‘ilgan. Ushbu oilalarda jami 37 bola dunyoga kelgan.

В первый день 2026 года в Узбекистане родились 1815 детей
В Узбекистане в первый день 2026 года родились 1815 детей. Больше всего рождений зафиксировано в Сурхандарьинской области.
В Узбекистан в первые сутки 2026 года на свет появились 1815 детей. Об этом сообщила пресс-служба Министерство здравоохранения Узбекистана.
Среди новорождённых — 894 девочки и 921 мальчик. По сравнению с 1 января 2025 года показатель вырос: тогда родился 1641 ребёнок. В то же время число новорождённых оказалось ниже, чем в предыдущие годы: в 2024 году — 1859, в 2023-м — 2155, в 2022-м — 2316. В постковидном 2021 году в первый день года родились 1644 ребёнка.
Наибольшее количество рождений зафиксировано в Сурхандарьинской области — 243. Далее следуют Ферганская область (216), Наманганская (194), Кашкадарьинская и Самаркандская области (по 191), Андижанская область (157), город Ташкент (143) и Ташкентская область (129). Меньше всего детей родилось в Сырдарьинской области — 29.
Кроме того, в течение суток зарегистрировано 17 случаев многоплодных родов: в 15 случаях родились двойняшки, в одном — тройняшки и ещё в одном — четверняшки. Всего в этих семьях появились на свет 37 детей.