Yangi Toshkentda Buyuk Ipak yo‘li sivilizatsiyalari mavzusidagi kvartallar barpo etiladi
Toshkentda Buyuk Ipak yo‘li sivilizatsiyalari kvartallari barpo etiladi. Loyiha 32 gektar maydonni qamrab oladi va yangi shahar madaniy markaziga aylanishi kutilmoqda.
Toshkentda “Buyuk Ipak yo‘li” nomli keng ko‘lamli loyiha taqdim etildi, u Yangi Toshkentning asosiy madaniy va jamoat makoniga aylanishi rejalashtirilgan. Tashabbus prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etildi.
Loyiha 32 gektar maydonni qamrab oladi va turar-joy kvartallari, mehmonxonalar, ta’lim markazlari va tijorat infratuzilmasini birlashtiradi. Bu yangi shaharni qurishning birinchi bosqichiga kiradi va 600 ming aholiga mo‘ljallangan.
Sivilizatsiyalar kvartallari
Konsepsiyaga ko‘ra, har biri Buyuk Ipak yo‘li bilan tarixiy aloqasi bo‘lgan sivilizatsiyalarga bag‘ishlangan tematik zonalar yaratiladi.
Alohida e’tibor “O‘zbekiston” kvartaliga qaratilgan — uning arxitekturasi va jamoat makonlari milliy tarix, madaniyat va an’analarni aks ettiradi.
Madaniy ob’yektlarni yangilash
Yangi Toshkentni rivojlantirish bilan birga quyidagi tarixiy-madaniy obyektlarni modernizatsiya qilish rejalashtirilgan:
• Imom Moturidiy majmuasida mutafakkir hayoti va maturidizm ta’limi bo‘yicha yangi ekspozitsiyalar;
• Bahauddin Naqshband ilmiy-innovatsion muzeyi “Yetti pir” zalini ham qo‘shgan holda ekspozitsiyani kengaytiradi;
• Temuriylar Davlat Tarixi muzeyi to‘liq qayta tashkil etiladi, tarixiy davrlarga ajratilib, zamonaviy ekspozitsiya uslubi qo‘llanadi.
Loyiha maqsadlari
Tashabbus quyidagilarga qaratilgan:
• zamonaviy madaniy infratuzilmani rivojlantirish;
• tarixiy merosni saqlash;
• mamlakatning sayyohlik jozibasini oshirish.
Prezident loyiha bilan rozilik bildirgan va tarixiy mavzularni ochishda ilmiy yondashuv muhimligini ta’kidlagan.

В Новом Ташкенте появятся кварталы цивилизаций Великого шелкового пути
В Ташкенте создадут кварталы цивилизаций Великого шелкового пути. Проект охватит 32 га и станет культурным центром нового города.
В Ташкент представлен масштабный проект «Великий шелковый путь», который станет ключевым культурным и общественным пространством Нового Ташкента. Инициатива была презентована президенту Шавкат Мирзиёев.
Проект охватит территорию 32 гектара и объединит жилые кварталы, гостиницы, образовательные центры и коммерческую инфраструктуру. Он станет частью первого этапа строительства нового города, рассчитанного на 600 тысяч жителей.
Кварталы цивилизаций
Концепция предусматривает создание тематических зон, каждая из которых будет посвящена цивилизациям, исторически связанным с Великий шелковый путь.
Особое внимание уделено кварталу «Узбекистан» — его архитектура и общественные пространства будут отражать национальную историю, культуру и традиции.
Обновление культурных объектов
Параллельно с развитием Нового Ташкента планируется модернизация ключевых историко-культурных площадок:
• в комплексе Имама Мотуриди появятся новые экспозиции о жизни мыслителя и учении матуридизма;
• научно-инновационный музей Бахауддина Накшбанди расширит экспозицию, включая зал «Етти пир»;
• Государственный музей истории Темуридов будет полностью переосмыслен с разделением по историческим периодам и современным подходом к экспозиции.
Цели проекта
Инициатива направлена на:
• развитие современной культурной инфраструктуры;
• сохранение исторического наследия;
• повышение туристической привлекательности страны.
Президент одобрил проект и подчеркнул важность научного подхода при раскрытии исторической тематики.