Yangi Toshkentda Saudiya Arabistonining Al Majdiah va First Avenue kompaniyalari ishtirokida “Er-Riyod” turar-joy kvartali barpo etiladi. Loyiha ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik ramziga aylanadi.
Yangi Toshkentda “Er-Riyod” nomli yangi turar-joy kvartali barpo etiladi. Loyiha Saudiya Arabistonining Al Majdiah va First Avenue kompaniyalari ishtirokida amalga oshiriladi.
Bu haqda ikki kompaniya kuzatuv kengashi raisi Abdusalom Al-Majid O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Saudiya Arabistoni biznes vakillari uchrashuvi chog‘ida ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, loyiha o‘zbekistonlik tadbirkorlar bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
— Biz sizning ishonchingizni oqlaymiz, — dedi u “O‘zbekiston 24” telekanali efirida prezidentga murojaat qilib.
Shavkat Mirziyoyev loyiha ramziy ahamiyat kasb etishini ta’kidladi:
“Agar biz ‘Er-Riyod’ kvartalini qursak, bu ikki xalqni bog‘lovchi ko‘prikka aylanadi”, — dedi prezident.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil sentabr oyida Yangi Toshkentda “Sankt-Peterburg” nomli yangi kvartal konsepsiyasi taqdim etilgan edi. U Rossiyaning shimoliy poytaxtiga xos klassik uslub va zamonaviy urbanizmni birlashtiradi. Qurilish ishlarini 2026-yil o‘rtalarida boshlash rejalashtirilgan.
Yangi Toshkent loyihasi 2023-yildan buyon amalga oshirilmoqda. Uni rivojlantirish uchun Yuqorichirchiq va O‘rta Chirchiq tumanlarida 19,7 ming gektar yer ajratilgan. Konsepsiya Buyuk Britaniyaning Cross Works kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan. Dastlabki bosqichda (6000 gektar maydon) 600 ming aholiga mo‘ljallangan infratuzilma va muhandislik tarmoqlari barpo etilmoqda. Kelajakda shahar 2 million aholiga mo‘ljallangan.

В Новом Ташкенте построят жилой квартал «Эр-Рияд» при участии компаний из Саудовской Аравии
В Новом Ташкенте построят жилой квартал «Эр-Рияд» при участии саудовских компаний Al Majdiah и First Avenue. Проект станет символом дружбы двух стран.
В Новом Ташкенте появится новый жилой квартал под названием «Эр-Рияд», который будет реализован при участии саудовских компаний Al Majdiah и First Avenue.
О проекте сообщил председатель совета директоров обеих компаний Абдусалом Аль-Мажид во время встречи президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с представителями бизнеса Саудовской Аравии. По его словам, реализация проекта пройдёт в сотрудничестве с узбекистанскими предпринимателями.
«Мы оправдаем ваше доверие», — отметил он, обращаясь к президенту страны в эфире телеканала «Узбекистан 24».
Шавкат Мирзиёев подчеркнул символическое значение проекта:
«Если мы построим квартал “Эр-Рияд”, это станет мостом, объединяющим два народа».
Ранее, в сентябре, в Новом Ташкенте представили архитектурные концепции будущего квартала «Санкт-Петербург», объединяющего классические образы северной столицы России и современный урбанизм. Начало его строительства запланировано на середину 2026 года.
Проект Нового Ташкента реализуется с 2023 года. Для его развития в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах выделено 19,7 тыс. га земли, концепция создана британской компанией Cross Works. На первом этапе, охватывающем 6000 га, создаются инженерные коммуникации и инфраструктура для жизни 600 тысяч человек. В перспективе город рассчитан на 2 миллиона жителей.