Namanganda yosh shoir va jurnalist Jahongir Mirzo vafot etdi.
Namangan viloyatida 29 yoshli shoir, tarjimon va jurnalist Jahongir Nomozov (Jahongir Mirzo) fojiali tarzda vafot etdi. Bosh prokuratura uning o‘limi holatlarini aniqlash bo‘yicha tekshiruv o‘tkazmoqda.
Namangan viloyatida 29 yoshli shoir, tarjimon va jurnalist Jahongir Mirzo (Jahongir Nomozov) fojiali tarzda vafot etdi. Uning jasadi Pop tumanidagi “Pop” mahallasidagi uyida topilgan.
Bosh prokuratura ma’lumotiga ko‘ra, voqea 15-aprel kuni soat taxminan 13:00 atrofida sodir bo‘lgan. Hodisa yuzasidan barcha holatlarni aniqlash maqsadida dastlabki tergovga qadar tekshiruv o‘tkazilmoqda. Ishni hozirda tuman prokuraturasi xodimlari olib bormoqda.
Jahongir Nomozov Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti talabasi bo‘lgan. U o‘zbek adabiyotini xalqaro miqyosda targ‘ib qilishda faol ishtirok etgan ijodkorlardan biri edi. U “Juntos por las Letras” xalqaro adabiy guruhini muvofiqlashtirgan, Turkiyada chiqadigan “Şiir Sarnıcı” she’riyat jurnalida O‘zbekistonni namoyon etgan hamda Qozog‘istonning “Abay” medali bilan taqdirlangan.

В Намангане ушёл из жизни молодой поэт и журналист Жахонгир Мирзо
В Наманганской области на 29-м году жизни трагически погиб поэт, переводчик и журналист Жахонгир Номозов, известный под псевдонимом Жахонгир Мирзо. Прокуратура проводит проверку обстоятельств гибели.
В Наманганской области трагически оборвалась жизнь 29-летнего поэта, переводчика и журналиста Жахонгира Номозова, широко известного под псевдонимом Жахонгир Мирзо. Тело молодого человека было обнаружено в его доме в махалле «Поп» Папского района.
Генеральная прокуратура подтвердила факт гибели: инцидент произошёл 15 апреля около 13:00. Следствие проводит доследственную проверку для установления всех обстоятельств трагедии. В настоящее время дело ведут сотрудники районной прокуратуры.
Жахонгир Номозов был студентом Университета журналистики и массовых коммуникаций и одним из активных популяризаторов узбекской литературы за рубежом. Он координировал международную литературную группу «Juntos por las Letras», представлял Узбекистан в турецком поэтическом журнале «Şiir Sarnıcı» и был удостоен казахстанской медали «Абай».