Xorazmda sobiq IIB inspektori o‘lim bilan tugagan YTH va jabrlanganni qoldirish uchun sudlangan
Xorazm viloyatida sud sobiq IIB inspektorini o‘limga sabab bo‘lgan YTH va jabrlanganni qoldirgani uchun 3 yil 1 oy muddatga ozodlikdan mahrum qildi
Xorazm viloyati, Shavot tumanida sobiq IIB inspektori 29 yoshli ayolning o‘limiga sabab bo‘lgan YTH va jabrlanganni qoldirishda aybdor deb topildi.
Hodisa 2025 yil 27 sentabr kuni soat 22:14 atrofida Urganch — Shavot avtomobil yo‘lining 26-kilometrida sodir bo‘lgan. Xorazm viloyati IIB Jinoyatlarni oldini olish boshqarmasi ijtimoiy profilaktika bo‘limi katta inspektori Umarbek Atamuratov mast holatda, faralari o‘chirilgan Tracker-2 avtomobilini boshqarib, yo‘l chetida turgan ayolni urgan. Zarba tufayli ayol yo‘l qirg‘og‘idagi kanallarga uloqtirilgan. Haydovchi to‘xtagan, ammo sud aniqlashicha, u jabrlanganga yordam bermagan va favqulodda xizmatlarga xabar qilmagan, so‘ng voqea joyini tark etgan. Keyinchalik ayol shifoxonada vafot etgan.
Sudda ayblanuvchi o‘sha kechada spirtli ichimlik iste’mol qilganini tan olgan. Uning ketishiga esa pul olib kelib, davolanishga yordam berish niyati sabab bo‘lganini aytgan. Ammo guvohlar haydovchi noadekvat xatti-harakat qilganini va jabrlanganni qutqarish bo‘yicha hech qanday choralar ko‘rmaganini bildirgan. Marhumning eri ayblanuvchi voqea joyidan ketganini tasdiqlagan.
Sud Atamuratovni JK 266-moddasi 2-qismi (harakat xavfsizligi qoidalarini buzish, odam o‘limiga olib kelgan) va 117-moddasi 2-qismi (xavf ostida qoldirish) bo‘yicha aybdor deb topgan.
Ikki nafar voyaga yetmagan farzand, ilgari sudlanmaganligi va jabrlanuvchi bilan qisman yarashuvni inobatga olib, unga 3 yil 1 oy muddatga koloniyada jazoni o‘tash va uch yil muddatga transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

В Хорезме экс-инспектора УВД осудили за смертельное ДТП и оставление пострадавшей
Суд в Хорезмской области приговорил экс-инспектора УВД к 3 годам и 1 месяцу лишения свободы за смертельный наезд и оставление пострадавшей.
Суд по уголовным делам Шаватского района Хорезмской области вынес приговор бывшему сотруднику органов внутренних дел, по вине которого погибла 29-летняя женщина.
Трагедия произошла 27 сентября 2025 года около 22:14 на 26-м километре автодороги Ургенч — Шават. Старший инспектор отдела социальной профилактики управления профилактики правонарушений УВД Хорезмской области Умарбек Атамуратов, находясь в состоянии алкогольного опьянения, управлял автомобилем Tracker-2 с выключенными фарами и совершил наезд на женщину, стоявшую на обочине.
От удара пострадавшую отбросило в придорожный арык. Водитель остановился, однако, как установил суд, не оказал помощи и не сообщил о случившемся в экстренные службы, после чего покинул место ДТП. Позже женщина скончалась в больнице.
В суде обвиняемый признал, что употреблял алкоголь в тот вечер. Свой отъезд он объяснил намерением поехать за деньгами, чтобы «помочь» с лечением. Однако свидетели указали, что водитель вёл себя неадекватно и не предпринимал действий для спасения пострадавшей. Супруг погибшей подтвердил, что обвиняемый уехал с места происшествия.
Суд признал Атамуратова виновным по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса (нарушение правил безопасности движения, повлёкшее смерть человека) и части 2 статьи 117 УК (оставление в опасности).
С учётом наличия двух несовершеннолетних детей, отсутствия прежних судимостей и частичного примирения с представителем потерпевшей стороны суд назначил наказание в виде 3 лет и 1 месяца лишения свободы с отбыванием в колонии-поселении. Кроме того, осуждённый лишён права управления транспортными средствами сроком на три года.