Xivada III xalqaro “Lazgi” raqs festivali ochildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokchilarga yo‘llagan tabrigida xorazmcha raqsni “asrlar davomida ezgulik, go‘zallik, tinchlik va do‘stlik g‘oyalarini tarannum etib kelayotgan klassik musiqiy meros” sifatida ta’rifladi. Tabrikni Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva o‘qib eshittirdi.
“Lazgi” 2019 yilda YUNESKOning Insoniyatning nomoddiy madaniy merosi ro‘yxatiga kiritilgan. Prezident ta’kidiga ko‘ra, festival mamlakatning “madaniy diplomatiya bo‘yicha strategik platformasi” hisoblanadi. 2026 yilda tadbir ilk bor TURKSOY xalqaro tashkiloti hamkorligida o‘tkazilmoqda, 2022 yildan buyon esa YUNESKO homiyligida tashkil etib kelinadi. Ochilish va yopilish marosimlari an’anaviy tarzda tarixiy “Ichan qal’a” majmuasida o‘tkazilmoqda.
Festivalda o‘nlab davlatlardan yuzlab san’atkorlar, raqs jamoalari, olimlar va mutaxassislar ishtirok etmoqda. Dastur doirasida raqs san’atiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya, TURKSOY mamlakatlari oliy ta’lim muassasalari rektorlari uchrashuvi, etnomadaniy forum hamda O‘zbekiston–Turkiya hukumatlararo komissiyasi Madaniyat qo‘mitasi yig‘ilishi o‘tkaziladi.
Tanlov g‘oliblari pul mukofotlari bilan taqdirlanadi: Gran-pri — 7000 dollar. “Eng yaxshi yakkaxon ijrochi”, “Eng yaxshi raqs jamoasi” va “Eng yaxshi sahnalashtirilgan raqs” yo‘nalishlarida birinchi o‘rinlar — 5000 dollardan. Ikkinchi va uchinchi o‘rinlar uchun mos ravishda 3000 va 2000 dollar mukofotlar beriladi. Shuningdek, “Eng yaxshi xoreograf” va “Eng yaxshi yosh raqqos” nominatsiyalari bo‘yicha ham maxsus sovrinlar topshiriladi.

В Хиве открылся III Международный фестиваль танца «Лазги» с гран-при в $7000
В Хиве стартовал III Международный фестиваль танца «Лазги». Президент Мирзиёев назвал хорезмский танец классическим музыкальным памятником. В 2026 году фестиваль впервые проходит в партнёрстве с ТЮРКСОЙ.
В Хиве открылся III Международный фестиваль танца «Лазги». Президент Шавкат Мирзиёев в приветственном обращении к участникам назвал хорезмский танец «классическим музыкальным памятником, который на протяжении столетий воспевает идеи добра, красоты, мира и дружбы». Приветствие зачитала руководитель Администрации президента Саида Мирзиёева.
Лазги включён в Список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО в 2019 году. Фестиваль, по словам президента, является «стратегической платформой культурной дипломатии» страны. В 2026 году мероприятие впервые проходит в партнёрстве с международной организацией ТЮРКСОЙ — в дополнение к эгиде ЮНЕСКО, под которой фестиваль проводится с 2022 года. Церемонии открытия и закрытия традиционно проходят на территории исторического комплекса «Ичан-кала».
В фестивале участвуют сотни артистов, танцевальные коллективы, учёные и эксперты из десятков стран. В рамках программы пройдут международная научно-практическая конференция об искусстве танца, встреча ректоров профильных вузов стран ТЮРКСОЙ, этнокультурный форум и заседание Комитета по культуре узбекско-турецкой Межправительственной комиссии.
Победители конкурсной программы получат денежные награды: гран-при составит 7000 долларов, первые места в номинациях «Лучший исполнитель сольного танца», «Лучшая танцевальная группа» и «Лучший постановочный танец» — по 5000 долларов. За вторые и третьи места предусмотрены премии в 3000 и 2000 долларов соответственно. Также будут вручены награды в номинациях «Лучший хореограф» и «Лучший молодой танцор».