Toshkent shahar IIBB Maxtumquli ko‘chasidagi o‘lim bilan yakunlangan YTH tafsilotlarini ma’lum qildi
Toshkent shahar IIBB Maxtumquli ko‘chasida sodir bo‘lgan YTH tafsilotlarini ma’lum qildi: piyoda qiz halok bo‘ldi, haydovchi qamoqqa olindi.
Toshkentda 31 dekabr kuni Maxtumquli ko‘chasida sodir bo‘lgan yo‘l-transport hodisasi natijasida 1991 yilda tug‘ilgan piyoda ayol halok bo‘ldi. Hodisa tafsilotlarini Toshkent shahar IIBB ma’lum qildi.
IIBB matbuot xizmatining rahbari Nilufar Madiyeva so‘zlariga ko‘ra, YTH taxminan 21:10 da sodir bo‘lgan. Lacetti avtomobili haydovchisi E.N. ismli piyodaga urilgan va ayol olgan jarohatlari oqibatida voqea joyida vafot etgan.
Toshkent shahar IIBB tergov bo‘limi Jinoyat kodeksining 266-moddasi, 2-qismi (yo‘l harakati qoidalarini buzish, odam o‘limiga olib kelgan) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atgan. Haydovchiga qamoqqa olish chorasi qo‘llanilgan, zarur ekspertizalar tayinlangan va tergov jarayoni shahar IIBB rahbariyati nazoratiga olingan.
Vaziyatni tushuntirib, idorada haydovchi voqea joyidan yashirinmaganini va jinoyat ishi shu kuni qo‘zg‘atilganini ta’kidladilar.
Ijtimoiy tarmoqlarda halok bo‘lgan ayolning qarindoshlariga xabar kech yetkazilgani haqida tarqalgan ma’lumotlar bo‘yicha IIBB xodimlari hodisa tunda uning yashash joyiga borishgan, ammo uyda hech kim bo‘lmaganini ma’lum qildi. Qo‘shnilarning aytishicha, turmush o‘rtog‘i chet elda bo‘lgan, bolalarning joyi esa noma’lum bo‘lgan. Keyinchalik ma’lum bo‘lishicha, bolalar halok bo‘lgan ayolning onasining uyida bo‘lgan.
Shuningdek, ayolning telefoni shikastlanib, ishlamay qolgan. SIM-karta boshqa telefonga o‘tkazilgach, kontaktlar aniqlangan. Faqat keyingi kuni huquqni muhofaza qiluvchi organlar ayolning onasini topib, voqea haqida xabar bergan.
Halok bo‘lgan ayolning onasi Yelena Kalinina oldin ijtimoiy tarmoqlarda qizining halok bo‘lganini faqat 2 yanvar kuni bilganini bildirgan. U shuningdek, ayolning og‘ir jarohat olganini ta’kidlab, avtomobil yuqori tezlikda harakat qilgan bo‘lishi mumkinligini taxmin qilgan.

В ГУВД Ташкента раскрыли детали смертельного ДТП на улице Махтумкули
В ГУВД Ташкента рассказали об обстоятельствах ДТП на улице Махтумкули, в котором погибла девушка-пешеход. Водитель арестован.
В Ташкент в результате дорожно-транспортного происшествия на улице Махтумкули 31 декабря погибла женщина-пешеход 1991 года рождения. Обстоятельства трагедии разъяснили в ГУВД Ташкента.
Как сообщила начальник пресс-службы ведомства Нилуфар Мадиева, ДТП произошло около 21:10. Водитель автомобиля Lacetti совершил наезд на пешехода Е. Н., от полученных травм женщина скончалась на месте происшествия.
Следственным управлением при ГУВД Ташкента возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 266 Уголовного кодекса — нарушение правил дорожного движения, повлёкшее смерть человека. В отношении водителя избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, назначены необходимые экспертизы, ход расследования взят на контроль руководством столичного ГУВД.
В ведомстве подчеркнули, что водитель не скрывался с места происшествия, а уголовное дело было возбуждено в тот же день.
Комментируя сообщения в социальных сетях о якобы позднем уведомлении родственников погибшей, в ГУВД пояснили, что в ночь аварии сотрудники выезжали по месту её проживания, однако дома никого не оказалось. По словам соседей, супруг находился за границей, а местонахождение детей было неизвестно. Позднее выяснилось, что дети находились у матери погибшей.
Также отмечается, что телефон женщины был повреждён и не включался. После перестановки SIM-карты в другой аппарат выяснилось, что контакты хранились в памяти устройства. Лишь на следующий день правоохранители установили местонахождение матери погибшей и сообщили ей о случившемся.
Ранее мать погибшей, Елена Калинина, заявляла в социальных сетях, что узнала о гибели дочери только 2 января. Она также указала на тяжёлые травмы, полученные женщиной, предполагая, что автомобиль мог двигаться на высокой скорости.