O‘zbekistonda davlat muassasalarida bir xodimga to‘g‘ri keladigan maydon qisqartiriladi
O‘zbekistonda davlat muassasalarida bir xodimga to‘g‘ri keladigan maydon deyarli ikki baravar qisqartiriladi, 4,9 mln kvadrat metr maydon bo‘shatiladi
O‘zbekistonda davlat muassasalarida bir xodimga to‘g‘ri keladigan o‘rtacha maydonni deyarli ikki baravar qisqartirish rejalashtirilmoqda. Tegishli takliflar 6-aprel kuni iqtisodiyotda davlat ulushini kamaytirish va xususiylashtirishni jadallashtirishga oid islohotlar muhokamasi doirasida prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etildi.
Rejalarga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 27 kvadrat metrdan 12–15 kvadrat metrgacha tushiriladi. Natijada qariyb 4,9 mln kvadrat metr maydon bo‘shatiladi. Ushbu maydonlarni iqtisodiy aylanmaga kiritish — sotish yoki ijaraga berish ko‘zda tutilgan.
Kutilishicha, bu choralar binolarni saqlash va kommunal xizmatlar xarajatlarini kamaytiradi, shuningdek, davlat mulkidan foydalanish samaradorligini oshiradi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyotida davlat ulushi 42 foizni tashkil etadi, davlat ishtirokidagi korxonalar soni esa 1685 ta. 2025 yilda xususiylashtirishdan byudjetga 10 trillion so‘mdan ortiq mablag‘ tushgan, sotilgan aktivlar umumiy hajmi esa qariyb 30 trillion so‘mga yetgan.
Shu bilan birga, sohada muammolar saqlanib qolmoqda. Hukumat yangi mulkdorlarga nisbatan talablarni kuchaytirish zarurligini qayd etmoqda — xususan, ish o‘rinlarini saqlash, texnologiyalarni joriy etish va samaradorlikni oshirish masalalarida. O‘tgan yili samarasiz davlat korxonalari soni 362 taga yetgan.
Shuningdek, korxonalar moliyaviy holatini tahlil qilish va xatarlarni erta aniqlash uchun raqamli vositalar hamda sun’iy intellekt texnologiyalaridan faolroq foydalanish rejalashtirilmoqda.
Kelgusida xususiylashtirish tarmoq xususiyatlarini inobatga olgan holda amalga oshiriladi. Har bir sohada ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlar va raqobat darajasi alohida baholanadi.

В госучреждениях Узбекистана сократят площадь на одного сотрудника
В Узбекистане планируют сократить площадь на одного сотрудника в госучреждениях почти вдвое и высвободить 4,9 млн кв. м.
В Узбекистане планируют почти вдвое сократить среднюю площадь на одного сотрудника в государственных учреждениях. Соответствующие предложения были представлены президенту Шавкату Мирзиёеву 6 апреля в рамках обсуждения реформ по снижению доли государства в экономике и ускорению приватизации.
Согласно планам, показатель уменьшат с 27 до 12–15 квадратных метров. Это позволит высвободить около 4,9 млн кв. м площадей, которые намерены вовлечь в экономический оборот — продать или передать в аренду.
Ожидается, что такие меры помогут снизить расходы на содержание зданий и коммунальные услуги, а также повысить эффективность использования государственной собственности.
По официальным данным, доля государства в экономике Узбекистана составляет 42%, а число предприятий с государственным участием — 1685. В 2025 году приватизация принесла бюджету более 10 трлн сумов, а общий объем реализованных активов достиг почти 30 трлн сумов.
При этом в отрасли сохраняются проблемы. Власти отмечают необходимость усилить требования к новым собственникам — в части сохранения рабочих мест, внедрения технологий и повышения эффективности. В прошлом году число неэффективных госпредприятий достигло 362.
Также планируется активнее использовать цифровые инструменты и технологии искусственного интеллекта для анализа финансового состояния предприятий и раннего выявления рисков.
В дальнейшем приватизацию намерены проводить с учетом отраслевой специфики, оценивая социально-экономические последствия и уровень конкуренции в каждом секторе.