Jizzaxda ta’lim bo‘limi rahbari pora ishi bo‘yicha qo‘lga olindi
Jizzaxda tuman ta’lim bo‘limi boshlig‘i 4,8 mln so‘m olayotgan vaqtida qo‘lga olindi. Unga nisbatan Jinoyat kodeksining bir nechta moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Jizzax viloyatida tuman maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i qo‘lga olindi. Maxsus operatsiya Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan prokuratura organlari bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, mansabdor shaxs davlat maktabgacha ta’lim tashkiloti rahbaridan muassasa faoliyatini tekshirmaslik evaziga 4,8 mln so‘m talab qilgan. U pulni olayotgan vaqtida ashyoviy dalil bilan qo‘lga tushgan. Mazkur mablag‘ daliliy ashyo sifatida rasmiylashtirildi.
Holat yuzasidan mansabdor shaxsga nisbatan Jinoyat kodeksining 210-moddasi 2-qismi “v” bandi (tamagirlik yo‘li bilan pora olish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Dastlabki tergov davomida uning boshqa noqonuniy harakatlariga doir qo‘shimcha holatlar ham aniqlangan. Tergov organlari shuningdek qilmishni 167-modda (o‘zlashtirish yoki rastrata), 209-modda (mansab soxtakorligi) hamda 243-modda (jinoyat yo‘li bilan topilgan daromadlarni legallashtirish) bo‘yicha ham malakalash masalasini ko‘rib chiqmoqda.

В Джизаке задержан глава отдела образования по делу о взятке
В Джизаке начальник районного отдела образования задержан при получении 4,8 млн сумов. Возбуждено уголовное дело по нескольким статьям УК.
В Джизакской области задержан начальник районного отдела дошкольного и школьного образования. Операцию провели сотрудники Службы государственной безопасности совместно с органами прокуратуры.
По данным следствия, чиновник потребовал от руководителя государственной дошкольной образовательной организации 4,8 млн сумов за отказ от проведения проверки деятельности учреждения. Его задержали с поличным в момент передачи денежных средств. Сумма изъята в качестве вещественного доказательства.
В отношении должностного лица возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 2 статьи 210 Уголовного кодекса (получение взятки путём вымогательства).
В ходе предварительного расследования выявлены дополнительные эпизоды противоправной деятельности. Следствие также рассматривает квалификацию по статьям 167 (присвоение или растрата), 209 (должностной подлог) и 243 (легализация доходов, полученных преступным путём).