Buxoro viloyatida davlat yerida joylashgan oltin konlarini o‘zlashtirish huquqini 600 ming dollarga sotishga uringan tadbirkor qo‘lga olindi
Buxoro viloyatida qimmatbaho metall konlari mavjud bo‘lgan davlat yer uchastkasini noqonuniy sotishga urinishning oldi olindi. Tadbirkor kelishilgan 600 ming dollar mablag‘ning bir qismini olayotgan vaqtda qo‘lga olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat xavfsizlik xizmati xabariga ko‘ra, maxsus operatsiya Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazilgan.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 1973 yilda tug‘ilgan, Sirdaryo tumanida yashovchi shaxs Shofirkon tumanidan bo‘lgan fuqaroga Peshku tumanida joylashgan 290 gektar yer maydonini auksion orqali rasmiylashtirib berishda “yordam” ko‘rsatishni va’da qilgan. Mazkur yer uchastkasi davlat zaxirasiga kiradi va dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, unda oltin hamda boshqa qimmatbaho metall zaxiralari mavjud.
Gumonlanuvchi masalani “yuqori lavozimdagi tanishlari” orqali hal qilib berishini aytgan. U 230 ming dollar va 840 million so‘mni olayotgan paytda ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan. Musodara qilingan mablag‘lar jinoyat ishi doirasida daliliy ashyo sifatida rasmiylashtirilgan.
Shuningdek, mazkur shaxs ilgari ham firibgarlik jinoyati bo‘yicha javobgarlikka tortilgani ma’lum qilindi. Unga nisbatan juda katta miqdordagi firibgarlikka suiqasd qilish hamda pora berishga ko‘maklashish moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Sud gumonlanuvchiga nisbatan qamoqqa olish ehtiyot chorasi qo‘lladi. Tergov harakatlari davom etmoqda, huquqni muhofaza qiluvchi organlar ushbu sxemaga aloqador bo‘lishi mumkin bo‘lgan boshqa shaxslarni ham aniqlamoqda.

В Бухаре пресекли попытку продажи госземли с месторождениями за $600 тысяч
В Бухарской области задержан предприниматель, пытавшийся продать право на разработку госземли с залежами золота за 600 тысяч долларов.
В Бухарской области предотвращена попытка незаконной реализации государственного земельного участка с залежами драгоценных металлов. Предприниматель задержан при получении части оговорённой суммы — 600 тысяч долларов.
Как сообщили в Служба государственной безопасности Республики Узбекистан, операция была проведена совместно с Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
По данным следствия, житель Сырдарьинского района 1973 года рождения пообещал гражданину из Шафирканского района содействие в приобретении через аукцион 290 гектаров земли в Пешкунском районе. Участок относится к государственному резерву и, по предварительной информации, содержит запасы золота и других драгоценных металлов.
Подозреваемый утверждал, что сможет решить вопрос через «высокопоставленные связи». Его задержали в момент получения 230 тысяч долларов и 840 миллионов сумов. Изъятые средства приобщены к делу в качестве вещественных доказательств.
Сообщается, что ранее фигурант уже привлекался к ответственности за мошенничество. В отношении него возбуждено уголовное дело по статьям о покушении на мошенничество в особо крупном размере и пособничестве в даче взятки.
Суд избрал меру пресечения в виде заключения под стражу. Следственные действия продолжаются — правоохранители проверяют возможную причастность других лиц к данной схеме.