Andijonda ijtimoiy xizmat xodimiga hujum qilish bilan bog‘liq hodisa yuz berdi. Ayol bank uning kartasidan moddiy yordam pullarini kredit qarzini qoplash uchun yechib olganini bilganidan so‘ng, ijtimoiy xodimni keramika choynak bilan urgan.
Podrobno.uz agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa 1-noyabr kuni mahallalardan biridagi fuqarolar yig‘ini binosida sodir bo‘lgan. Moddiy yordamning yechib olinishi ikki mahalla aholisi noroziligiga sabab bo‘lgan.
Jarohat olgan ayol “Inson” markazida ijtimoiy xodim bo‘lib ishlaydi. U yuz va qo‘l sohalaridan tan jarohati olgan. Sud-tibbiy ekspertizasi tayinlanib, tan jarohatlarining og‘irlik darajasi aniqlanmoqda.
Mazkur moddiy yordam aholiga elektr energiyasi to‘lovlarini qoplash uchun bir martalik to‘lov tarzida — 1 million so‘m miqdorida ajratiladi.
Milliy ijtimoiy himoya agentligi izoh berishicha, ijtimoiy to‘lovlar bank kartalariga tushganda, mavjud qarzdorlik bank tomonidan avtomatik tarzda ushlab qolinishi mumkin. Bunday hollarda fuqarolarga bankka murojaat qilish yoki masalani sud orqali hal etish tavsiya etiladi.
Avvalroq xabar berilganidek, O‘zbekistonda banklarga ijtimoiy nafaqa va davlat yordami mablag‘laridan qarzdorlikni undirib olishni taqiqlovchi qonuniy o‘zgartirishlar tayyorlanmoqda. Shuningdek, kredit tashkilotlari mijozlarga qarz olishdan oldin xavf-xatarlar bo‘yicha maxsus “risk ro‘yxati”ni taqdim etishga majbur bo‘ladi.

В Андижане женщина напала на соцработницу после списания материальной помощи
В Андижане женщина напала на социальную работницу, узнав, что банк списал её компенсацию за электроэнергию в счёт кредита. Пострадавшая получила травмы.
В Андижане произошёл инцидент с нападением на сотрудницу социальной службы. Женщина ударила социальную работницу керамическим чайником после того, как узнала, что банк списал материальную помощь с её карты в счёт погашения кредита.
По данным, предоставленным агентством Podrobno.uz, инцидент произошёл 1 ноября в здании схода граждан одной из махаллей. Потерей помощи были возмущены две местные жительницы.
Пострадавшая, работающая в центре «Инсон» социальным работником, получила травмы лица и руки. Назначена судебно-медицинская экспертиза, устанавливается степень тяжести повреждений.
Материальная помощь, о которой идёт речь, предоставляется единовременно в размере 1 миллиона сумов как компенсация за оплату электроэнергии.
В Национальном агентстве социальной защиты пояснили, что при зачислении пособий на банковские карты задолженность может удерживаться автоматически. В таких случаях гражданам рекомендуется обращаться в банк или решать вопрос через суд.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане готовятся изменения законодательства, запрещающие банкам взыскивать задолженность со средств социальных пособий и госпомощи. Также кредитные организации будут обязаны выдавать клиентам чек-лист рисков перед оформлением займов.