Andijonda hokim o‘rinbosari 15 ming dollar pora olayotgan paytda qo‘lga olindi
Andijonda tuman hokimining o‘rinbosari yer uchastkasini ajratish evaziga 15 ming dollar olayotgan paytda qo‘lga olindi. Unga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Andijonda tuman hokimining o‘rinbosari yer uchastkasini ajratishda yordam berish evaziga 15 ming dollar pora olayotgan paytda qo‘lga olindi. Bu haqda Ichki ishlar vazirligi xabar berdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, mansabdor shaxs fuqaro hujjatlarni rasmiylashtirishda o‘zining yuqori lavozimli tanishlari orqali yordam berishini va’da qilgan. U yirik yo‘l bo‘yida, 400 metrli ochiq kanal yopiq tizimga o‘tkazilgach hosil bo‘lgan 60 sotixli yer maydonini taklif qilgan. Ushbu hududda sakkizta savdo pavilyoni qurilishi rejalashtirilgan edi.
Masalani “hal qilish” uchun u 15 ming dollar talab qilgan. Mansabdor shaxs belgilangan summa olayotgan vaqtda dalillar bilan qo‘lga olingan.
Hokim o‘rinbosariga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Sud uni qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llagan.

В Андижане задержан заместитель хокима при получении взятки в $15 тысяч
Заместителя хокима района в Андижане задержали при получении $15 тысяч за выделение участка земли. Возбуждено уголовное дело.
В Андижане задержан заместитель хокима района, подозреваемый в получении взятки в размере 15 тысяч долларов за содействие в выделении земельного участка. Об этом сообщили в Министерстве внутренних дел.
По данным следствия, чиновник пообещал гражданину помочь с оформлением документов через своих высокопоставленных знакомых. Он предложил участок вдоль крупной дороги, где после перевода 400-метрового водного канала в закрытую систему образовалась территория площадью 60 соток. На этом месте планировалось построить восемь торговых павильонов.
За «помощь» в решении вопроса чиновник потребовал 15 тысяч долларов. Его задержали с поличным при получении оговорённой суммы.
В отношении должностного лица возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса. Суд избрал меру пресечения в виде заключения под стражу.