2025 yilda pedagoglarning 60% dan ortig‘i attestatsiyadan o‘tmagan
2025 yilda O‘zbekistonda pedagoglarning 60% dan ortig‘i attestatsiyadan o‘ta olmadi, deya xabar berdi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi.
O‘zbekistonda 2025 yil yakuni bo‘yicha pedagoglarning 60% dan ortig‘i attestatsiyadan o‘ta olmadi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xabar berdi.
Attestatsiya doirasida malaka kategoriyalari va stajyorlarni professional sertifikatlash uchun test sinovlarida 353 604 nafar pedagog ishtirok etdi. Baholash natijasida eng yuqori malaka kategoriyasini 22 311 nafar, birinchi kategoriyani 43 445 nafar, ikkinchi kategoriyani 60 055 nafar, «mutaxassis» kategoriyasini esa 13 371 nafar pedagog oldi.
Malaka kategoriyasini saqlash yoki oshirish sertifikatlari 125 811 nafar pedagogga berildi. Shuningdek, 6 553 nafar o‘qituvchi attestatsiyadan o‘tmasdan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri malaka sertifikatlarini oldi, jumladan eng yuqori, birinchi va ikkinchi kategoriyalardagi pedagoglar.
Professional sertifikatlash bo‘yicha nazorat sinovlarida 21 836 nafar stajyor ishtirok etdi. Shuningdek, milliy va xalqaro tashkilotlar tomonidan tan olingan 48 599 sertifikatning haqiqiyligi tasdiqlandi. Ulardan 27 982 nafar milliy va 20 577 nafar xalqaro sertifikat bo‘lib, pedagoglarga tegishli qo‘shimcha to‘lovlar belgilandi.
Vazirlik ta’kidlashicha, olingan natijalar pedagog kadrlar malakasini yanada oshirish va attestatsiya tizimini takomillashtirish zaruratini ko‘rsatmoqda.

В 2025 году более 60% педагогов не прошли аттестацию
В 2025 году более 60% педагогов в Узбекистане не смогли пройти аттестацию, сообщили в Миндошкольного и школьного образования.
В Узбекистан по итогам 2025 года свыше 60% педагогов не смогли пройти аттестацию. Об этом сообщило Министерство дошкольного и школьного образования.
В рамках аттестации педагогических кадров на присвоение квалификационных категорий и профессиональной сертификации стажёров в тестировании приняли участие 353 604 педагога. По итогам оценки высшую квалификационную категорию получили 22 311 человек, первую — 43 445, вторую — 60 055, категорию «специалист» — 13 371 педагог.
Сертификаты о сохранении или повышении квалификационной категории были выданы 125 811 педагогам. Кроме того, 6 553 учителя получили квалификационные сертификаты напрямую, без прохождения аттестации, включая педагогов высшей, первой и второй категорий.
В контрольных испытаниях для профессиональной сертификации приняли участие 21 836 стажёров. Также была подтверждена подлинность 48 599 сертификатов, признанных национальными и международными организациями. Из них 27 982 — национальные и 20 577 — международные, что позволило начислить педагогам соответствующие надбавки.
В министерстве отметили, что полученные результаты указывают на необходимость дальнейшего повышения квалификации педагогических кадров и совершенствования системы аттестации.