«Uzbekneftegaz» 2026 yildagi birinchi ish natijalari haqida prezidentga hisobot berdi
Prezidentga «Uzbekneftegaz»ning sohani modernizatsiya qilish bo‘yicha hisobot taqdim etildi: 3D izlanishlar o‘tkazildi, yangi quduqlar ishga tushirildi va qazib olishni oshirishga qaratilgan loyihalar amalga oshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevga neft-gaz sohasidagi asosiy vazifalarni bajarish bo‘yicha hisobot taqdim etildi. Hisobotda bosh e’tibor 30 yanvar va 23 fevraldagi prezident topshiriqlarining ijrosiga qaratildi — «Uzbekneftegaz»ni modernizatsiya qilish, xom ashyo bazasini kengaytirish va zamonaviy qazib olish texnologiyalarini joriy etish.
Sohani rivojlantirish bo‘yicha yangi strategiya doirasida birinchi natijalar allaqachon qo‘lga kiritilgan. Yil boshidan beri mutaxassislar 471 kvadrat kilometr maydonda 3D-seysmik izlanishlar o‘tkazdi, bu esa burg‘ilash uchun istiqbolli hududlarni aniqlash va yangi uglevodorod konlarini topishga imkon beradi.
Shu bilan birga, mavjud infratuzilmani modernizatsiya qilish ishlari olib borilmoqda:
• 11 ta yangi yuqori debetli quduq ishga tushirildi;
• 20 ta faol obyektlarda ishlab chiqarish darajasini tiklash uchun kapital ta’mirlash ishlari amalga oshirildi;
• neft va gaz oqimini oshirishga qaratilgan 5 ta texnologik chora tadbir amalga oshirildi.
Majlisda soha korxonalarining operatsion samaradorligini oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Prezident xarajatlarni qat’iy optimallashtirish va kompaniyalar moliyaviy barqarorligini mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida davlat rahbari sohani aniq muhandislik hisob-kitoblari asosida modernizatsiya qilishni davom ettirish bo‘yicha topshiriq berdi. Asosiy vazifa — aholining va iqtisodiyotning energiya resurslariga bo‘lgan barqaror talabini ta’minlash.
Oldinroq Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi masalalari bo‘yicha ham yig‘ilish o‘tkazgan va 2026 yilga ustuvor maqsadlar belgilangan.

«Узбекнефтегаз» доложил президенту о первых результатах работы в 2026 году
Президенту Узбекистана представлен отчет «Узбекнефтегаза» о модернизации отрасли: проведена 3D-разведка, введены новые скважины и реализованы проекты по увеличению добычи.
Президенту Шавкат Мирзиёев представлен отчет о реализации ключевых задач в нефтегазовой отрасли. Основное внимание в докладе было уделено выполнению поручений главы государства от 30 января и 23 февраля, направленных на модернизацию Узбекнефтегаз, расширение сырьевой базы и внедрение современных технологий добычи.
В рамках новой стратегии развития отрасли уже достигнуты первые результаты. С начала года специалисты провели 3D-сейсмическую разведку на площади 471 квадратный километр, что позволяет более точно определять перспективные участки для бурения и выявлять новые месторождения углеводородов.
Параллельно ведется модернизация действующей инфраструктуры:
• введены в эксплуатацию 11 новых высокодебитных скважин;
• на 20 действующих объектах проведены капитальные ремонтные работы для восстановления уровня добычи;
• реализованы 5 технологических мероприятий, направленных на увеличение притока нефти и газа.
Отдельное внимание на совещании было уделено повышению операционной эффективности предприятий отрасли. Президент подчеркнул необходимость строгой оптимизации затрат и укрепления финансовой устойчивости компаний.
По итогам встречи глава государства поручил продолжить модернизацию отрасли на основе точных инженерных расчетов. Основной задачей остается обеспечение стабильных объемов добычи энергоресурсов для нужд населения и экономики страны.
Ранее Шавкат Мирзиёев также провел совещание по вопросам социально-экономического развития Кашкадарьинская область, где были обозначены приоритетные цели на 2026 год.