O‘zbekiston Saudiya Arabistoni va BAA bilan aviaqatnovlarni tikladi
10 martdan boshlab O‘zbekiston Saudiya Arabistoni va BAA bilan yo‘lovchi aviaqatnovlarini tikladi. Uzbekistan Airways Toshkent – Dubay reyslariga chiptalar savdosini qayta boshladi.
O‘zbekiston Transport vazirligi 10 martdan boshlab Saudiya Arabistoni va BAA bilan ikki tomonlama yo‘lovchi aviaqatnovlarini qayta tiklashga ruxsat berdi. Avval Yaqin Sharqdagi havo hududi yopilgani sabab joriy etilgan cheklovlar to‘liq bekor qilindi.
Tashuvchilarga aviatsiya xavfsizligi talablari, xalqaro aviatashuv qoidalari hamda Saudiya Arabistoni va BAA aviatsiya organlari belgilagan me’yorlarga qat’iy rioya qilish topshirildi.
Cheklovlar bekor qilingach, milliy aviakompaniya Uzbekistan Airways Toshkent — Dubay — Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha aviachiptalar erkin sotilishini qayta boshlaganini ma’lum qildi. 11 martdan boshlab ushbu yo‘nalishda yo‘lovchi tashish bo‘yicha barcha cheklovlar olib tashlandi.
Avvalroq Yaqin Sharqdagi ayrim mamlakatlar ustidan havo hududi yopilgani sabab ko‘plab O‘zbekiston fuqarolari safarlarini tashkil etishda qiyinchiliklarga duch kelgan va ayrim sayyohlik kompaniyalari bilan aloqani yo‘qotgan. Transport vazirligi ayrim turoperatorlar tomonidan manipulyatsiya holatlari qayd etilganini bildirib, ularni mijozlar oldidagi majburiyatlarini bajarishga chaqirdi.

Узбекистан возобновил авиасообщение с Саудовской Аравией и ОАЭ
С 10 марта Узбекистан восстановил пассажирское авиасообщение с Саудовской Аравией и ОАЭ. Uzbekistan Airways возобновила продажу билетов на рейсы Ташкент – Дубай.
Министерство транспорта Узбекистан разрешило с 10 марта возобновить двусторонние пассажирские авиарейсы с Саудовская Аравия и Объединенные Арабские Эмираты. Ограничения, ранее введенные из-за закрытия воздушного пространства на Ближнем Востоке, полностью сняты.
Перевозчикам предписано строго соблюдать требования авиационной безопасности, международные правила воздушных перевозок, а также нормы, установленные авиационными органами Саудовской Аравии и ОАЭ.
На фоне снятия ограничений национальная авиакомпания Uzbekistan Airways объявила о возобновлении свободной продажи билетов на рейсы по маршруту ТашкентДубай — Ташкент. С 11 марта перевозчик полностью снял ограничения на перевозку пассажиров на этом направлении.
Ранее из-за закрытия воздушного пространства над рядом стран Ближнего Востока многие граждане Узбекистана столкнулись с проблемами при организации поездок и потеряли связь с туристическими компаниями. В Министерство транспорта Узбекистана заявили о случаях манипуляций со стороны туроператоров и призвали их выполнить обязательства перед клиентами.