O‘zbekiston G‘azoni tiklash bo‘yicha koalitsiyaga qo‘shildi
O‘zbekiston G‘azo sektorini tiklash va mintaqani xavfsizligini ta’minlashga 7 mlrd dollardan ortiq ajratiladigan xalqaro koalitsiyaga qo‘shildi
AQSh prezidenti Donald Tramp G‘azo sektoriga 7 mlrd dollardan ortiq moliyaviy yordam ajratilishini e’lon qildi. Bu qaror Vashingtondagi Tinchlik Kengashi yig‘ilishida ma’lum qilindi. Ushbu tashabbusga O‘zbekiston ham qo‘shildi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, mablag‘lar mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirish va keng qamrovli tiklash dasturini amalga oshirishga yo‘naltiriladi. Koalitsiyaga Qozog‘iston, Ozarbayjon, BAA, Marokash, Bahrayn, Qatar, Saudiya Arabistoni va Quvayt ham qo‘shildi. Tramp ushbu paketni global xavfsizlik va Yaqin Sharqning uzoq muddatli barqarorligiga hissa sifatida baholadi.
Shuningdek, AQSh Tinchlik Kengashiga qo‘shimcha 10 mlrd dollar ajratadi, BMT esa G‘azoni qo‘llab-quvvatlash uchun 2 mlrd dollar mablag‘ ajratadi.
Paralel ravishda G‘azo Xavfsizlik Xalqaro Kuchlari (ISF) shakllantirilmoqda. Qozog‘iston, Indoneziya, Marokash, Kosovo va Albaniya missiyada ishtirok etish uchun harbiy bo‘linmalar yubordi. Kontingent komandiri, general-mayor Jasper Jeffersning aytishicha, birinchi bosqichda kuchlar janubdagi Rafah shahrida joylashtiriladi. Ularning asosiy vazifasi mahalliy huquq-tartibot organlarini tayyorlashdir. Misr va Iordaniya ishtirokida 12 ming politsiyachini o‘qitish rejalashtirilgan. Xalqaro kontingent umumiy soni 20 ming harbiygacha yetishi mumkin.
Oldinroq Shavkat Mirziyoyev mintaqani tiklashdagi O‘zbekistonning strategik ishtirokini taqdim etdi. Gap humanitar va infratuzilma loyihalarini, jumladan uy-joy, ta’lim va tibbiyot muassasalarini qurishni o‘z ichiga oladi. Prezident ta’kidladi: xalqaro tashabbuslarning barqarorligi faqat mintaqaning ijtimoiy-siyosiy xususiyatlarini hisobga olish va mahalliy aholi qo‘llab-quvvatlashi bilan amalga oshirilishi mumkin.

Узбекистан присоединился к коалиции по восстановлению Газы
Узбекистан присоединился к международной коалиции, выделяющей более 7 млрд долларов на восстановление сектора Газа и обеспечение безопасности региона.
Президент США Дональд Трамп объявил о выделении сектору Газа более 7 млрд долларов финансовой помощи. Решение было озвучено в ходе заседания Совета мира в Вашингтоне. К инициативе присоединился и Узбекистан.
По словам американского лидера, средства направят на стабилизацию обстановки и реализацию масштабной программы восстановления региона. В коалицию также вошли Казахстан, Азербайджан, ОАЭ, Марокко, Бахрейн, Катар, Саудовская Аравия и Кувейт. Трамп подчеркнул, что рассматривает этот пакет как вклад в глобальную безопасность и долгосрочную устойчивость Ближнего Востока.
Отдельно сообщается, что США дополнительно внесут 10 млрд долларов в Совет мира, а ООН выделит 2 млрд долларов на поддержку Газы.
Параллельно формируются Международные силы по безопасности Газы (ISF). Казахстан, Индонезия, Марокко, Косово и Албания уже направили воинские подразделения для участия в миссии. Как сообщил командующий контингентом генерал-майор Джаспер Джефферс, на первом этапе силы будут размещены в городе Рафах на юге сектора. Их ключевая задача — подготовка местных правоохранительных органов. Планируется обучить до 12 тысяч полицейских при участии Египта и Иордании. Общая численность международного контингента может достигнуть 20 тысяч военнослужащих.
Ранее Шавкат Мирзиёев представил стратегическое видение участия Узбекистана в восстановлении региона. Речь идет о реализации гуманитарных и инфраструктурных проектов, включая строительство жилья, образовательных и медицинских учреждений. Президент подчеркнул, что устойчивость международных инициатив возможна только при учете социально-политической специфики региона и поддержке со стороны местного населения.