O‘zbekiston Afg‘onistonga qariyb 400 tonna gumanitar yordam yubordi
O‘zbekiston Afg‘onistonga oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmonlardan iborat qariyb 400 tonna gumanitar yordam topshirdi. Yuk Termez Cargo Centre hududida shakllantirildi.
O‘zbekiston Afg‘onistonga umumiy og‘irligi qariyb 400 tonnani tashkil etgan navbatdagi gumanitar yordam partiyasini yubordi. Yuk Surxondaryo viloyatidagi Termez Cargo Centre maydonchasida shakllantirilib, Balx viloyatining Xayraton shahrida afg‘on tomoniga topshirildi.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi xabariga ko‘ra, gumanitar yordam tarkibidan oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmonlar hamda tibbiy uskunalar o‘rin olgan. Yukni topshirish marosimi tantanali ruhda o‘tkazilib, unda Afg‘onistonning Balx viloyati vakillari O‘zbekiston rahbariyati va xalqiga doimiy qo‘llab-quvvatlov uchun minnatdorlik bildirdi.
Qayd etilishicha, ushbu yuk joriy yil boshidan buyon O‘zbekiston tomonidan Afg‘onistonga yo‘naltirilgan to‘rtinchi gumanitar yordam hisoblanadi. TIVda ta’kidlanishicha, Toshkent qo‘shni mamlakatga gumanitar yordam ko‘rsatish bo‘yicha izchil siyosatini davom ettirmoqda.
Avvalroq, sentabr oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev topshirig‘iga binoan, O‘zbekiston zilzila oqibatida zarar ko‘rgan Afg‘onistonning Kunar va Nangarhor viloyatlari aholisiga yordam ko‘rsatgan edi. O‘shanda Afg‘onistonga oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmonlar va tibbiy buyumlarni o‘z ichiga olgan qariyb 300 tonna gumanitar yuk yuborilgan.

Узбекистан передал Афганистану около 400 тонн гуманитарной помощи
Узбекистан передал Афганистану около 400 тонн гуманитарной помощи с продуктами и медикаментами. Груз сформирован в Termez Cargo Centre.
Узбекистан направил в Афганистан очередную партию гуманитарной помощи общим весом порядка 400 тонн. Груз был сформирован на площадке Termez Cargo Centre в Сурхандарьинской области и передан афганской стороне в городе Хайратон провинции Балх.
Как сообщили в Министерство иностранных дел Узбекистана, в состав гуманитарной помощи вошли продукты питания, медикаменты и медицинское оборудование. Передача груза состоялась в торжественной обстановке, во время которой представители властей афганской провинции выразили благодарность руководству и народу Узбекистана за постоянную поддержку.
Отмечается, что данная партия стала уже четвёртой гуманитарной поставкой, направленной Узбекистаном в Афганистан с начала текущего года. В МИД подчеркнули, что Ташкент последовательно продолжает курс на оказание гуманитарной помощи соседней стране.
Ранее, в сентябре, по поручению президента Шавкат Мирзиёев Узбекистан оказал помощь жителям афганских провинций Кунар и Нангархар, пострадавшим в результате землетрясения. Тогда в Афганистан было направлено около 300 тонн гуманитарного груза, включавшего продовольствие, лекарства и медицинские принадлежности.