O‘zbekiston va BAA «Besh million AI yetakchilari» loyihasini ishga tushirdi
O‘zbekiston va BAA besh million fuqaroni sun’iy intellekt bo‘yicha o‘qitish loyihasini ishga tushirdi. Mamlakatda Nvidia bilan superkompyuter klasteri tashkil etiladi, shuningdek, Kremlniy vodiysida texnologiyalar transferi bo‘yicha milliy ofis ochiladi.
O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari “Besh million sun’iy intellekt yetakchisi” nomli yirik qo‘shma loyihani ishga tushirdi. Loyiha starti Toshkentda o‘tgan xalqaro sun’iy intellekt forumida prezident Shavkat Mirziyoyev va BAA hukumat vaziri Muhammad bin Abdullo al-Gargaviy ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Prezident bu tashabbusni “Bir million dasturchi” dasturining mantiqiy davomi ekanini ta’kidladi va uning inson kapitalini rivojlantirishdagi ahamiyatini alohida qayd etdi.
Loyiha ko‘lami
2030 yilgacha quyidagilar o‘qitiladi:
— 4,75 mln o‘quvchi va talaba,
— 150 ming nafar o‘qituvchi,
— 100 ming nafar davlat xizmatchisi.
Sun’iy intellekt maktab, kasbiy ta’lim va oliy o‘quv dasturlariga bosqichma-bosqich integratsiya qilinadi.
Maktablarda eng yaxshi startap-g‘oyalar tanlovi doirasida AI laboratoriyalari tashkil etiladi. Har bir 14 hududda g‘oliblarga jihozlangan markazlar va loyihalarni tijoratlashtirish bo‘yicha kompaniyalar ko‘magi taqdim etiladi.
AI ko‘nikmalari “Kelajak” markazlarida ham o‘rgatiladi.
Milliy darajadagi tashabbuslar
2026 yilda Nvidia bilan hamkorlikda sun’iy intellekt ekotizimini rivojlantirishga xizmat qiladigan superkompyuter klasteri ishga tushiriladi.
Shuningdek, Silikon vodiysida Texnologiyalar transferi bo‘yicha Milliy ofis ochiladi. U O‘zbekiston mutaxassislari va startaplarining global investorlar, kompaniyalar va akseleratorlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqasini ta’minlaydi.
Prezident har yili noyabr oyini yoshlar uchun “Sun’iy intellekt oyligi” deb e’lon qilishni va “Ipak yo‘li sun’iy intellekt forumi”ni o‘tkazib borishni taklif etdi.
Texnologiyalarning salohiyati
Xorijiy ekspertlar bahosiga ko‘ra, sun’iy intellektni keng joriy etish O‘zbekiston iqtisodiyotiga besh yil ichida kamida 10 mlrd dollar qo‘shimcha qiymat olib kelishi mumkin.
2030 yilga borib IT-xizmatlar eksporti 5 mlrd dollarga yetkazilishi, minglab yuqori maoshli ish o‘rinlari yaratilishi rejalashtirilgan.
Milliy strategiya
Loyiha 2024 yilda qabul qilingan 2030 yilgacha Sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha Milliy strategiya doirasida amalga oshirilmoqda. Shuningdek, ingliz huquqi asosida faoliyat yurituvchi Xalqaro raqamli texnologiyalar markazi tashkil etilgan.
Iqtidorlarni qo‘llab-quvvatlash
Prezident mukofoti sifatida Sun’iy intellekt bo‘yicha maxsus tanlov joriy etiladi. Har yili 100 nafar yosh mutaxassis AQSh, BAA va Yevropaning texnologik kompaniyalarida stajirovka o‘tash imkoniga ega bo‘ladi. Keyingi bosqichda o‘xshash dastur oliygohlarga ham tatbiq etiladi.

Узбекистан и ОАЭ запустили проект «Пять миллионов лидеров ИИ»
Узбекистан и ОАЭ запустили проект по обучению пяти миллионов граждан ИИ. Планируется создать суперкомпьютерный кластер с Nvidia и открыть офис трансфера технологий в Кремниевой долине.
Узбекистан и Объединённые Арабские Эмираты запустили новый крупный совместный проект — «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта». Церемония старта прошла в Ташкенте в рамках международного форума по ИИ с участием президента Шавката Мирзиёева и министра правительства ОАЭ Мухаммада бин Абдуллы аль-Гергави.
Президент назвал инициативу логическим продолжением программы «Один миллион программистов» и подчеркнул её значение для развития человеческого капитала.
Масштабы проекта
До 2030 года планируется обучить:
• 4,75 млн школьников и студентов,
• 150 тыс. учителей,
• 100 тыс. госслужащих.
Искусственный интеллект будет интегрирован в школьные и профессиональные программы, а также в высшее образование.
В школах появятся лаборатории ИИ, создаваемые в рамках конкурса лучших стартап-идей. Победители в каждом из 14 регионов получат оборудованные центры и поддержку компаний по коммерциализации проектов.
Навыкам ИИ также будут обучать в центрах «Келажак» («Будущее»).
Инициативы на национальном уровне
В 2026 году в Узбекистане совместно с Nvidia начнёт работу суперкомпьютерный кластер для развития экосистемы ИИ.
Кроме того, в Кремниевой долине откроется Национальный офис трансфера технологий — он обеспечит прямые связи узбекских специалистов и стартапов с мировыми инвесторами, компаниями и акселераторами.
Президент предложил ежегодно объявлять ноябрь месяцем искусственного интеллекта для молодёжи и проводить «Форум искусственного интеллекта Шёлкового пути».
Потенциал технологий
По оценкам зарубежных экспертов, внедрение ИИ может увеличить экономику Узбекистана не менее чем на 10 млрд долларов за пять лет.
К 2030 году страна планирует довести экспорт IT-услуг до 5 млрд долларов и создать тысячи высокооплачиваемых рабочих мест.
Национальная стратегия
Проект реализуется в рамках Национальной стратегии развития технологий ИИ до 2030 года, принятой в 2024 году. Также создан Международный центр цифровых технологий, работающий по специальному режиму на основе английского права.
Поддержка талантов
Будет учреждён Президентский конкурс по ИИ. Ежегодно 100 молодых специалистов отправятся на стажировки в технологические компании США, ОАЭ и Европы. На втором этапе аналогичная программа будет запущена для университетов.